Kentsel kamusal alan olarak üniversite yerleşkeleri: Gazi Üniversitesi Beşevler ve Maltepe yerleşkeleri örnekleri
University campuses as urban public spaces: Examples of Gazi University Beşevler and Maltepe campuses
- Tez No: 937471
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİBE AYDAN SAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kamusal alanlar, toplumsal yaşamın önemli bir parçasını oluşturarak sosyal etkileşimleri güçlendiren, kent kimliğine katkı sağlayan ve toplumun sürekliliğini destekleyen kritik mekânlardır. Özellikle üniversite yerleşkeleri, sahip oldukları fiziksel ve sosyal boyutlarla bu alanların en canlı ve dinamik örneklerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı, üniversite yerleşkeleri ile kamusal alan arasındaki ilişkiyi sorgulamak ve üniversite öğrencilerinin kentsel kamusal alandan beklentilerini araştırmaktır. Çalışma, yerleşkelerin mevcut mekânsal ve fonksiyonel özellikleri üzerinden kamusal alan olma potansiyellerinin irdelendiği ve doğrudan üniversite öğrencilerine yapılan anketler yoluyla tez çalışmasının araştırma sorularına cevap arandığı iki aşamalı bir süreçte gerçekleştirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi modeli üzerinden çıkarımlarda bulunulmuştur. Tez çalışması kapsamında, örneklem olarak Gazi Üniversitesi Beşevler yerleşkesi ve Maltepe yerleşkesi seçilmiş ve toplam 203 adet anket uygulanmıştır. Tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak gerçekleştirilen anket bulguları, Beşevler yerleşkesinin sosyal ve fiziksel olanaklarıyla daha güçlü bir kamusal alan niteliği taşıdığını; Maltepe yerleşkesinin ise sınırlı sosyal olanaklar barındırdığını ortaya çıkarmıştır. Çalışma, açık ve yeşil alanların artırılması, sosyal mekânların geliştirilmesi ve kullanıcı odaklı tasarım ilkelerinin benimsenmesi halinde yerleşke kullanımlarının kamusal alan niteliğinin pozitif yönde artacağı sonucunu doğurmuştur. Ayrıca, ulaşım kolaylığı ve güvenlik unsurlarının yerleşkelerin erişilebilirliği ve kullanılabilirliği üzerinde önemli bir etkisi olduğu belirtilmiştir. Sonuç olarak, doğru mekânsal ve sosyal düzenlemelerle üniversite yerleşkelerinin güçlü kamusal alanlar olarak işlev görebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Public spaces are critical environments that constitute an essential part of social life, strengthening social interactions, contributing to urban identity, and supporting societal continuity. University campuses, with their physical and social dimensions, stand out as some of the most vibrant and dynamic examples of these spaces. Accordingly, the aim of this thesis is to explore the relationship between university campuses and public spaces and to investigate the expectations of university students from urban public spaces. The study was conducted in a two-stage process: first, by examining the spatial and functional characteristics of campuses to assess their potential as public spaces, and second, by addressing the research questions of the thesis through surveys directly conducted with university students. These evaluations were interpreted through Maslow's hierarchy of needs model. Within the scope of the thesis, Gazi University's Beşevler and Maltepe campuses were selected as case studies, and a total of 203 surveys were conducted. Findings from descriptive and inferential statistical analyses revealed that the Beşevler campus exhibits stronger public space characteristics due to its social and physical amenities, whereas the Maltepe campus was found to have limited social facilities. The study concluded that increasing open and green spaces, enhancing social areas, and adopting user-centered design principles would positively enhance the public space qualities of campuses. Additionally, it was noted that accessibility and safety significantly affect the usability and accessibility of campuses. In conclusion, it is suggested that with appropriate spatial and social arrangements, university campuses can function as strong public spaces.