The role of perceived family functioning and positive childhood experiences on university students' psychological resilience and life satisfaction
Algılanan aile işlevselliğinin ve olumlu çocukluk deneyimlerinin üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılığı ve yaşam doyumu üzerindeki rolü
  1. Tez No: 937472
  2. Yazar: ELİF SENA DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. DEBORA ANTONİOTTİ DE VASCONCELOS E SA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anglia Ruskin University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin algıladıkları aile işlevselliği ve olumlu çocukluk deneyimleri ile psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca üniversite çağlarında birçok üniversite öğrencisi ailelerinden ayrı yaşadığı için bu çalışma aynı zamanda aileleriyle birlikte yaşayan ve yaşamayan üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık ile yaşam doyumu arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışmaya Birleşik Krallık'ta 18 yaşın üzerinde toplam 90 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veriler SONA Araştırma Katılım Sistemi ve sosyal medya platformları duyuruları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonuçları, yüksek düzeyde aile işlevselliğinin yüksek yaşam doyumu ile ilişkili olduğunu ve aile işlevselliğinin yaşam doyumunu öngördüğünü ortaya koymuştur. Aile işlevselliği ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Benzer şekilde, olumlu çocukluk deneyimlerinin yaşam doyumu ile pozitif ilişkili olduğu ve olumlu çocukluk deneyimlerinin yaşam doyumunu öngördüğü fakat olumlu çocukluk deneyimleri ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki bulunamadığı bulunmuştur. Çalışma bulguları ayrıca, aileleriyle birlikte yaşayan ve yaşamayan üniversite öğrencileri arasında psikolojik dayanıklılık ve yaşam doyumu açısından anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Çalışma sonuçları, üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu için aile işlevselliğinin ve olumlu çocukluk deneyimlerinin öneminin altını çizmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between family functioning and positive childhood experiences on university students' psychological resilience and life satisfaction. Since many university students live apart from their families, this study also aims to investigate whether there is a significant difference between psychological resilience and satisfaction with life of university students who live with their families and those who do not. A total of 90 university students in the UK who were over the age of 18 participated in this study. The data was collected via the SONA research participation system and social media. The results of the study revealed that high levels of family functionality were associated with high life satisfaction and that family functionality predicted life satisfaction. There was no significant relationship between family functionality and psychological resilience. Similarly, it was found that positive childhood experiences were positively associated with life satisfaction and positive childhood experiences predict life satisfaction, while a significant relationship between positive childhood experiences and psychological resilience was not found. The study findings also showed that there were no significant differences between university students who live and who do not live with their families. The study results underlined the importance of family functionality and positive childhood experiences for the life satisfaction of university students.