Değişmeli halkalarda tek türlü çarpanlara ayrılma
Unique factorization in commutative rings
- Tez No: 93755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÖKSEL AĞARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı tamhk bölgelerinde ve değişmeli olan birimli halkalarda tek türlü çarpanlara ayrılma kavramını incelemektir. Temel tanım ve kavramlar olarak indirgenemez eleman, asal âleman araştırılmıştır. Kuvvet serileri halkası, bölüm halkaları ve kesir halkaları hakkında kısa bilgi verilmiştir. Tamhk bölgeleri için TÇB tanımı verilmiş ve bu tanıma denk birkaç ifade incelenmiştir. Ayrıca Temel İdeal Bölgelerinin TÇB olduğu gösterilmiştir. Fletcher' in (1969) TÇH tanımı incelenmiş ve tamhk bölgeleri için TÇB ile TÇH' nin denk olduğu gösterilmiştir. Ayrıca sonlu sayıda TÇH' nin direkt toplamının bir TÇH olduğu gösterilebilir. Böylece Temel îdeal Halkalarının TÇH olduğu ispatlanabilir. Ayrıca Pseudo- Bölge kavramı verilerek bazı özellikleri incelenmiştir. Değişmeli (birimli) ve sıfır bölenli halkalarda çeşitli ilgililik kavramları verilebilir ve aralarındaki ilişkiler incelenebilir. Bu kavramlardan yararlanılarak çeşitli indirgenemez eleman tanımları verilir ve aralarındaki ilişkiler açıklanabilir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to examine the concepts of unique factorization in domain and commutative rings with identity Irreducible element, prime element are investigated as a basic definitions and concepts. Short information about power series ring, quotient rings and fraction rings are given The definition of UFD had been given for domains and some statements which are equivalent to this definition are examined. Fletcher's (1969) definition of UFR is investigated and it had been shown that UFD and UFR are equivalent for domains. Moreover, direct sum of finite number of UFR can be shown also a UFR. Thus it can be proved that Principal Ideal Rings are UFR. In addition, by giving the concept of Pseudo-Domain, it's properties are examined. Various concepts of associativity can be given and relations between them can be analysed. In commutative rings (with identity) with zero divisors various definitions of irreducible elements are given by using these concepts. Vll