Dijital okuryazarlığın teknoloji kabulü üzerindeki etkisinin incelenmesi: Osmaniye'de üniversite öğrencileri üzerine bir uygulama
The effect of digital literacy on technology acceptance investigation of its effect: University students in Osmaniye an application on
  1. Tez No: 937602
  2. Yazar: MEHMET ARİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, dijital okuryazarlığın günümüzdeki durumu ve nesiller arasındaki farklılıkları ele almaktadır. Osmaniye şehrindeki 556 katılımcıdan elde edilen veriler ışığında, dijital okuryazarlık oranları, teknolojinin kullanımı ve bu kullanımın sosyal ve kültürel faktörlere bağlı farklılıkları incelenmiştir. Araştırma, X, Y ve Z kuşakları arasındaki dijital uyum farklarını belirlemeyi ve bu farklara yönelik çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Tezin temel bulguları, dijitalleşmenin eğitim ve iş hayatında büyük bir rol oynadığı, teknolojinin eğitime entegrasyonunun kaçınılmaz hale geldiği ve özellikle genç nesillerin dijital araçları daha kolay benimsediğini ortaya koymaktadır. Ancak, bu süreçte sosyal, kültürel ve ekonomik faktörler önemli bir rol oynamakta, dijital okuryazarlık düzeylerinde büyük farklılıklar görülmektedir. Araştırma ayrıca, dijital çağda eğitimde kullanılan teknolojik araçların dijital okuryazarlık becerilerini geliştirme konusunda önemli bir katkı sunduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, dijital okuryazarlığın geliştirilmesi ve bu alandaki eksikliklerin giderilmesi için atılacak adımların önemini vurgulamaktadır. Özellikle eğitim sisteminde, dijital becerilerin kazandırılması ve teknolojinin eğitim süreçlerine entegrasyonu konularında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research addresses the current state of digital literacy and the differences between generations. In the light of the data obtained from 556 participants in the city of Osmaniye, digital literacy rates, the use of technology and the differences in this use due to social and cultural factors are examined. The research aims to determine the digital adaptation differences between generations X, Y and Z and to offer solutions to these differences. The main findings of the thesis reveal that digitalisation plays a major role in education and business life, the integration of technology into education has become inevitable, and especially younger generations adopt digital tools more easily. However, social, cultural and economic factors play an important role in this process, and there are great differences in digital literacy levels. The research also shows that technological tools used in education in the digital age make a significant contribution to developing digital literacy skills. The results of the research emphasise the importance of the steps to be taken to improve digital literacy and to overcome the deficiencies in this field. Especially in the education system, suggestions are presented on the acquisition of digital skills and the integration of technology into educational processes. Translated with DeepL.com (free version)