Gıda maddelerinde l-glutamat tayini için Pd/AlO(OH) nanopartikülü temelli yüksek hassasiyetli glutamat biyosensörü hazırlanması
Preparation of high sensitivity glutamate biosensor based on Pd/AlO(OH) nanoparticles for the determination of l-glutamate in foods
  1. Tez No: 937611
  2. Yazar: ŞULE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
L-Glutamat, proteini oluşturan 20 temel amino asitten birisidir ve hemen hemen bütün protein içeren gıdalarda doğal olarak bulunmaktadır. İnsan metabolizmasında sentezlenebildiği gibi gıdalar aracılığıyla da metabolizmaya alınabilir. L-Glutamat, beyindeki sinir impulslarının iletimi esnasında temel bir transmitter olarak görev yapar. Epilepsi, şizofreni, alzheimer gibi nörolojik hastalıklarda, beyin omurilik sıvısındaki L-Glutamat seviyesi arttığı için, glutamat miktarının belirlenmesi klinik biyokimya açısından önemlidir. Besin endüstrisinde ise, birçok işlenmiş gıdada E-621 koduyla monosodyum glutamat halinde lezzet artırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle biyolojik ve gıda örneklerinde L-Glutamatın tayini için hızlı ve hassas tekniklerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, L-Glutamat tayini için yeni bir amperometrik biyosensör geliştirildi. Bu amaçla, karbon pasta elektrot alüminyum hidroksit matris içerisine hapsedilmiş paladyum nanopartikülleri (Pd/AlO(OH)) ile modifiye edildi ve elektrot üzerine L-Glutamat oksidaz enzimi gluteraldehit ile çapraz bağlama yöntemi kullanılarak immobilize edildi. L-Glutamat tayini, hazırlanan enzim elektrodun yüzeyinde gerçekleşen enzimatik tepkime sonucu oluşan H2O2'nin +0,5 V'da yükseltgenmesine dayanılarak yapıldı. Biyosensörün L-Glutamat için doğrusal çalışma aralıkları 1,0x10-9 M- 1,0x10-8 M ve 3,0x10-8 M- 1,0x10-7 M , optimum pH'sı 9,0 ve optimum sıcaklığı 50 °C olarak tespit edildi. İmmobilize enzimin Km ve Imaks değerleri sırasıyla 1,183 nM ve 29,586 nA olarak bulundu. Biyosensörün performansını etkileyen, tekrar kullanılabilirlik ve raf ömrü parametreleri belirlendi. Ayrıca gerçek ortamlarda olabilecek girişimlerin biyosensörün cevabı üzerine etkileri de incelendi. Gerçek numune analizi tavuk bulyon kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
L-Glutamate is one of the 20 essential amino acids that make up protein and is naturally present in almost all protein-containing foods. It can be synthesized in human metabolism and can also be metabolized through food. L-Glutamate acts as an essential transmitter during the transmission of nerve impulses in the brain. Since glutamate levels in cerebrospinal fluid increase in neurological diseases such as epilepsy, schizophrenia and Alzheimer's disease, determination of glutamate levels is important in clinical biochemistry. In the food industry, it is used as a flavor enhancer in many processed foods as monosodium glutamate with the code E-621. Therefore, there is a need to develop rapid and sensitive techniques for the determination of glutamate in biological and food samples. In this study, a novel amperometric biosensor for the determination of L-Glutamate was developed. For this purpose, the carbon paste electrode was modified with palladium nanoparticles (Pd/AlO(OH)) entrapped in an aluminum hydroxide matrix and L-Glutamate oxidase enzyme was immobilized on the electrode by crosslinking with glutaraldehyde. The determination of L-Glutamate was based on the oxidation of H2O2 formed as a result of the enzymatic reaction on the surface of the prepared enzyme electrode at +0.5 V. The linear operating ranges of the biosensor for L-Glutamate were 1.0x10-9 M- 1.0x10-8 M and 3.0x10-8 M- 1.0x10-7 M, the optimum pH was 9.0 and the optimum temperature was 50 °C. Km and Imax values of the immobilized enzyme were 1.183 nM and 29.586 nA, respectively. Reusability and shelf life parameters affecting the performance of the biosensor were determined. The effects of possible interferences in real environments on the response of the biosensor were also investigated. Real sample analysis was performed using chicken bouillon.