Development and optimization of agrobacterium-mediated transformation method for CRISPR/Cas9-based genome editing in banana plant
Muz bitkisinde CRISPR/Cas9 tabanlı genom düzenleme için agrobacterium aracılı dönüşüm yönteminin geliştirilmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 937698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Muz, dünya genelinde temel bir gıda kaynağı olmasının yanı sıra ekonomik açıdan büyük öneme sahip bir tarım ürünüdür. Ancak üretimi, bakteri, mantar ve virüs kaynaklı hastalıklar gibi biyotik stres faktörleri nedeniyle ciddi tehdit altındadır. Geleneksel yöntemlerin yetersiz kaldığı bu durumlarda, daha yenilikçi ve etkili teknolojilere olan ihtiyaç artmıştır. Bu tezde, CRISPR/Cas9 tabanlı genom düzenleme teknolojilerinin muz bitkilerinde uygulanabilirliğini araştırmak ve biyotik streslere karşı direnç geliştirmek amacıyla bir yöntem geliştirilmiştir. Çalışma kapsamında, pDe-Cas9 plazmidi ve Agrobacterium tumefaciens aracılı dönüşüm protokolü optimize edilmiştir. Elektroporasyon yöntemiyle plazmid transferi gerçekleştirilmiş ve plazmidin Agrobacterium hücrelerinde başarıyla taşındığı doğrulanmıştır. Bu süreçte, antibiyotik seçilim, PCR ve agaroz jel elektroforezi gibi yöntemlerle dönüşümün doğruluğu ve etkinliği değerlendirilmiştir. Geliştirilen protokol, muz bitkilerinde genom düzenleme çalışmalarının temelini oluşturarak bakteri, mantar ve virüs kaynaklı hastalıklara karşı yeni çözüm yolları sunma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, bu çalışmada geliştirilen yöntem, yalnızca muz bitkileri için değil, buğday, mısır ve pirinç gibi farklı bitkilerde de uygulanabilecek bir platform sunmaktadır. Bu yaklaşım, genetik modifikasyon yoluyla tarımsal verimliliği artırmak ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemek açısından önemli bir fırsat sunmaktadır. Elde edilen sonuçlar, modern tarımda genom düzenleme teknolojilerinin etkinliğini artırarak gıda güvenliği hedeflerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Banana is not only a staple food for millions of people worldwide but also an economically significant crop. However, its production is under serious threat from biotic stress factors such as bacterial, fungal, and viral diseases. Traditional methods often fall short in addressing these challenges, emphasizing the need for innovative and effective technologies. This study aimed to develop a protocol for applying CRISPR/Cas9-based genome editing technologies in banana plants to enhance resistance against biotic stresses. The study focused on optimizing the transformation protocol using the pDe-Cas9 plasmid and Agrobacterium tumefaciens. Plasmid transfer was successfully achieved via electroporation, and its integration into Agrobacterium cells was validated. Throughout the process, methods such as antibiotic selection, PCR, and agarose gel electrophoresis were employed to assess the accuracy and efficiency of the transformation. The optimized protocol lays the foundation for genome editing studies in bananas, offering a promising approach to addressing bacterial, fungal, and viral diseases. Moreover, the developed method is not limited to bananas but can also be applied to other crops, including wheat, maize, and rice. This approach provides a versatile platform to improve agricultural productivity through genetic modification and supports environmental sustainability. The findings of this study demonstrate the potential of genome editing technologies to enhance modern agriculture and contribute to global food security.