Kamer Hatun Camii ve çevresi koruma ve değerlerdirme önerisi
A Suggestion of protection and evaluation for Kamer Hatun Mosque and ist surroundings
- Tez No: 93770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Kamer Hatun Camii, küçük ölçekli ancak, dönemin mimari üslubunu yansıtması açısından önemli bir eserdir. Çalışmada öncelikle caminin mimari üslubunda etkili olan Birinci Ulusal Mimarlık Akımı* nın geliştiği ortam, akımın etkisinde eser veren mimarlar ve eserleri incelenmiştir. Bu çalışmalardan sonra, dönemin en önemli mimarlarından, caminin tasarımcısı ve uygulayıcısı olan Kemalettin Bey' in hayatı, üslubu ve eserleri araştırılmıştır. Mimarın camileri ayrıca ele alınmış, bu konuyla ilgili bir katalog hazırlanmıştır. Kamer Hatun Camii' nin yeri çevresinin tarihsel gelişimi içinde incelenmiş, bölgenin fiziksel verilerini belirlemek amacıyla siluet ve analiz çalışmaları yapılmıştır. Siluet çalışmasında, sokak ölçeğindeki bozulmalar ve korunacak yapılar belirlenmiş, analiz çalışmasında ise yapıların mimari, çevresel ve işlevsel değerleri, strüktürel sistemleri değerlendirilmiştir. Yukarıda sıralanan çalışmalardan sonra Kamer Hatun Camii ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, tarihçesi hakkında bilgi verilmiş, mimari, kitlesel, strüktürel özellikleri belirlenmiştir. Yapının analitik rölövesi çıkartılmış, mimari eleman etütlerine kadar indirgenip bozulmalar ve nedenleri araştırılmıştır. Rölöve çalışmasından sonra cami için restütüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanmıştır. Sonuç bölümünde bölgede mimari anlamda yapılan hatalı uygulamalardan bahsedilmiş, cami ve çevresinin korunması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Kamer Hatun Mosque is a small-scaled but an important building. It includes too many architectural elements which give us clues about design criteria's of its period. In this study, First National Architectural Style, architects of this period, and their buildings are having a share in the information. After this studies, one of the most important architects of this period, Kemalettin Beys', style, design criteria and buildings are researched. His mosques have been also searched and given a catalogue. Then, it is attempted to introduce Kamer Hatun Mosques' surrounding buildings and their historical development and physical formation. After this, Kamer Hatun Mosque is examined in detail with respect to its environmental, structural and embellishment characteristics. The resurvey, restitution and restoration projects of the building were prepared. Finally, damages of the building because of nature and which has been made by the owners are explained and various solutions are examined.