Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde üretilen el sanatları ürünlerinin incelenmesi
Examination of handicraft products in Adana Maturation Institute
- Tez No: 937786
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kültürel mirasımızın en etkileyici ve kalıcı ifadelerinden olan el sanatları, tıpkı yazılı eserler gibi geçmişten bugüne önemli bilgiler taşır. Sadece sanatsal değeriyle değil, aynı zamanda halkın sosyal yapısını yansıtması açısından da el sanatları, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasında vazgeçilmez bir rol üstlenir. El sanatlarının yaşatılmasına öncülük eden kurumlardan biri olan Olgunlaşma Enstitüleri' de geçmişten geleceğe kültür mirasımızı yaşatma görevini üstlenirken, milli kültürün yitip gitmesine engel olan, milli kimliğin oluşmasına öncülük eden önemli kurumlardandır. Enstitüler yörenin ya da bölgenin sanat ve zanaat mirasına sahip çıkarak hızlı globalleşen dünya düzeninde önemli kültür koruyuculuğu görevi üstlenmiş konumdadır. Araştırma konusu“Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde Üretilen El Sanatları Ürünlerinin İncelenmesi”olarak belirlenmiştir. Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde üretilen el sanatları eserlerinin çeşitliliği, kullanılan malzemeler, renk seçimi, uygulanan teknikler, boyutları, motifleri ve kompozisyon yapıları bu araştırmanın temel odak noktasıdır. Amaç, bu ürünlerin özelliklerini detaylı bir şekilde inceleyerek kayıt altına almak ve bu alanda bir referans kaynağı oluşturmaktır. Araştırmanın kapsamını Adana Olgunlaşma Enstitüsü'nde üretilen tüm el sanatları ürünleri oluştururken, çalışma için enstitünün el sanatları atölyelerinden rastgele seçilen 80 adet ürün örneklem olarak belirlenmiştir. Tarama modeline dayanan bu betimsel çalışmada, incelenen 80 ürüne ait fotoğraflar çekilmiş ve her bir ürün için ayrıntılı bir bilgi formu hazırlanmıştır. Elde edilen bu veriler, oluşturulan formlar aracılığıyla sayısal verilere dönüştürülerek tablolar halinde sunulmuş ve 'Bulgular ve Yorum' bölümünde analiz edilmiştir. Araştırmada; el sanatları ürünlerindeki çalışmalarda işleme ve iğne oyalı ürünlerin daha yoğun çalışıldığı, malzeme olarak dikiş ipi, keten kumaş ve astarlık kumaşın daha fazla kullanıldığı görülmektedir. Yoğun kullanılan tekniklerde ise; kordon bükme, zürafa, sık iğne, kitre bebek, baskı, deri boyama, ahşap boyama, bez ayağı dokuma ve rölyef kabartma teknikleri vardır. Ürünlerde genel olarak bitkisel motifler kullanılmış olup bölgenin coğrafi ve kültürel özelliklerini temsil eden temalı motiflere yoğun olarak yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Handicrafts, which are among the most impressive and permanent expressions of our cultural heritage, carry important information from the past to the present, just like written works. Handicrafts play an indispensable role in transferring our culture to future generations, not only with their artistic value but also in terms of reflecting the social structure of the people. While the Maturation Institutes, which are one of the institutions that pioneer the survival of handicrafts, undertake the task of keeping our cultural heritage alive from the past to the future, they are also important institutions that prevent the national culture from disappearing and pioneer the formation of national identity. The institutes have taken on an important cultural protection role in the rapidly globalizing world order by protecting the art and craft heritage of the region or region. The research topic has been determined as“Examination of Handicraft Products Produced in Adana Maturation Institute”. The diversity of handicraft works produced in Adana Maturation Institute, the materials used, color selection, applied techniques, dimensions, motifs and composition structures are the main focus of this research. The aim is to examine the features of these products in detail and record them and to create a reference source in this field. The scope of the study consists of all handicraft products produced in Adana Maturation Institute, while 80 products randomly selected from the handicraft workshops of the institute were determined as a sample for the study. In this descriptive study based on the scanning model, photographs of the 80 products examined were taken and a detailed information form was prepared for each product. The obtained data was converted into numerical data through the forms created, presented in tables and analyzed in the 'Findings and Comments' section. In the study; it is seen that embroidery and needle lace products are worked on more intensively in the studies on handicraft products, and sewing thread, linen fabric and lining fabric are used more as materials. The techniques used intensively include; cord twisting, giraffe, tight needle, tragacanth baby, printing, leather painting, wood painting, cloth foot weaving and relief embossing techniques. Plant motifs are generally used in the products, and themed motifs representing the geographical and cultural characteristics of the region are given intensive place.