Beden imajı algısının fonksiyonel beslenme tutumuna olan etkisi: Otuz yaş ve üzeri kadınlar arasında bir araştırma
The effect of body image perception on functional nutrition attitudes: A research among women thirty years of age and older
  1. Tez No: 937787
  2. Yazar: VUĞAÇ KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNE DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, otuz yaş ve üzeri kadınlarda beden imajı algısının fonksiyonel beslenme tutumuna etkisini araştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Pendik, Kartal ve Tuzla ilçelerinde yaşayan 30 yaş ve üzerindeki 398 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada; kadınların kişisel bilgileri için kişisel bilgi formu, beden imaj algılarını ölçmek için 'Beden Algısı Ölçeği' ve fonksiyonel besin tutumlarını ölçmek için 'Fonksiyonel Besinlere Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; kadınların beden imaj algısı“Yüksek”olarak belirlenmiştir. Kadınların fonsiyonel besinler ile ilgili olarak“Orta”düzeyde bilgi sahibi oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This programming purpose is to investigate the effect of body image perception on functional nutrition attitude among women over thirty years of age. The research was carried out with a correlational survey model from quantitative comparisons. The study version of the research consists of 398 women aged 30 and over living in Pendik, Kartal and Tuzla districts. Intheresearch; Personal information formula was used for women's personal information, 'Body Perception Scale' was used to use body image perceptions and 'Attitude Scale Towards Functional Foods' was used to use functional food behaviors. As a result of the research; Women's body image perception was determined as“High”. It was determined that women had“Medium”level of knowledge about functional foods.