Öğretmenlerin duygu durumları ile kahve tüketimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between teachers' emotional state and coffee consumption
- Tez No: 937798
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin duygu durumları ile kahve tüketimleri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın temel amacı doğrultusunda, korelasyonel araştırma deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında İstanbul İli Millî Eğitim Müdürülüğüne bağlı Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Ataşehir ilçesi devlet okullarında görev yapan 405 öğretmenden oluşmuştur. Çalışma grubu oluşturulurken kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi seçilmiştir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak:“Duygu Durum Ölçeği”,“Değişen Kahve Tüketim Alışkanlıkları ile Türk Kahvesi Anketi”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Öğretmenlerin duygu durumlarının kahve türüne göre incelendiğinde olumlu duygu durumunun kahve türlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Gruplar arası farklar incelendiğinde, Espresso, Cafe Latte, Hazır/Paket Kahve ve Filtre Kahve türlerinin her birinin Türk Kahvesi ile anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin olumlu duygular yaşarken daha çok Türk kahvesi tüketme eğiliminde oldukları görülmüştür. Olumsuz duygu durumu ise kahve tüketim türüne etki etmemektedir. Espresso/ Filtre Kahve bazlı kahve tüketme sıklığının yaş gruplarına göre incelendiğinde, 20-29 yaş grubundaki bireylerin büyük bir kısmının günde 2-4 fincan kahve tükettiği görülmektedir. 30-39 yaş grubunda da katılımcıların yarısından fazlası günde 2-4 fincan kahve tüketmektedir. 40-49 yaş grubundaki bireylerin %41,7'si günde 2-4 fincan kahve tüketirken, 50-59 yaş grubunda ise katılımcıların %53,6'sı günde 2-4 fincan kahve tüketmektedir. Günde 1 fincan kahve tüketimi, özellikle 40-49 yaş grubunda yüksek bir orana sahiptir. Günde 5-7 fincan ve günde 8 fincan kahve tüketimi ise tüm yaş gruplarında daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Kadınlar arasında günde 1 fincan kahve tüketimi daha yaygınken, erkekler arasında günde 2-4 fincan kahve tüketimi daha yaygındır. Günde 5-7 fincan ve günde 8 fincan kahve tüketimi ise her iki cinsiyette de daha düşük oranlarda olduğu tespit edilmiştir. Espresso/ Filtre Kahve bazlı kahve tüketme sıklığının kıdem durumuna göre incelendiğinde, 0-5 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin büyük çoğunluğunun günde 2-4 fincan kahve tükettiği görülmektedir. Benzer şekilde, 6-10 yıl kıdem grubunda da öğretmenlerin çoğunluğu günde 2-4 fincan kahve tüketmektedir. 11-15 yıl kıdeme sahip bireyler arasında da günde 2-4 fincan kahve tüketimi yaygın olup, bu oran %52,3'tür. 16-20 yıl kıdem grubundaki öğretmenler ise günde 2-4 fincan kahve tüketiminin %44,1 olduğu tespit edilmiştir. 21 yıl ve üzeri kıdeme sahip bireyler arasında ise günde 1 fincan kahve tüketimi %49,0 ile daha yaygındır. Sonuç olarak, duygular ile kahve tüketimleri arasındaki ilişkiyi inceleyecek daha sonraki çalışmalara kaynak olması açısından önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the emotional states of public school teachers and their coffee consumption. In line with the main purpose of the study, correlational research design was preferred. The study group of the research consisted of 405 teachers working in public schools in Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli and Ataşehir districts of Istanbul Province Directorate of National Education in the 2023-2024 academic year. While forming the study group, the convenience sampling method was chosen. As data collection tools in this study:“Mood State Scale”, 'Changing Coffee Consumption Habits and Turkish Coffee Questionnaire' and 'Personal Information Form' were used as data collection tools. When the emotional states of the teachers were analyzed according to the type of coffee, it was determined that the positive emotional state showed a significant difference according to the types of coffee. When the differences between groups were analyzed, it was determined that Espresso, Cafe Latte, Instant/Packaged Coffee and Filter Coffee types each showed significant differences with Turkish Coffee. It was observed that teachers tended to consume more Turkish coffee while experiencing positive emotions. Negative mood does not affect the type of coffee consumption. When the frequency of Espresso/ Filtre Kahve-based coffee consumption is analyzed according to age groups, it is seen that most of the individuals in the 20-29 age group consume 2-4 cups of coffee per day. In the 30-39 age group, more than half of the respondents consume 2-4 cups of coffee per day. In the 40-49 age group, 41.7% of the respondents consume 2-4 cups of coffee per day, while 53.6% of the respondents in the 50-59 age group consume 2-4 cups of coffee per day. Consumption of 1 cup of coffee per day is particularly high in the 40-49 age group. The consumption of 5-7 cups of coffee per day and 8 cups of coffee per day is lower in all age groups. Women are more likely to consume 1 cup of coffee per day, while men are more likely to consume 2-4 cups of coffee per day. Consumption of 5-7 cups of coffee per day and 8 cups of coffee per day were found to be lower in both genders. When the frequency of Espresso/ Filtre Kahve-based coffee consumption is analyzed according to seniority, it is seen that the majority of teachers with 0-5 years of seniority consume 2-4 cups of coffee per day. Similarly, the majority of teachers with 6-10 years of seniority consume 2-4 cups of coffee per day. Consumption of 2-4 cups of coffee per day is also common among individuals with 11-15 years of seniority, with a rate of 52.3%. In the 16-20 year seniority group, 44.1% of teachers consume 2-4 cups of coffee per day. Among individuals with 21 years or more seniority, 1 cup of coffee consumption per day is more common with 49.0%. As a result, it can be said that it is important in terms of being a source for further studies that will examine the relationship between emotions and coffee consumption