Fen bilgisi öğretmenlerinin öğretim duygularının incelenmesi
Examination of science teachers' teaching emotions
  1. Tez No: 673229
  2. Yazar: ESMA ZEHRA SİDEKLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET MUSTAFA ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Duygu insanların hayatını birçok alanda etkileyen dolayısıyla iş yaşamını da yönlendiren, çalışanların verimini arttırabilen ya da azaltabilen önemli bir etkendir. Geleceğimize yön verecek bugünün çocuklarını yetiştiren öğretmenlerin sınıf ortamında yaşadığı duyguları da bu nedenle oldukça önemlidir. Eğitim ortamlarında gerçekleştirilen öğrenme faaliyetlerine ilişkin duygu durumları öğretim süreci duyguları olarak ifade edilmektedir. Yapılan bu araştırmada Fen Bilgisi öğretmenlerinin öğretim duygu durum düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte öğretim süreci duygu durumları ile cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, okul yerleşim yeri, okulun sosyo-ekonomik durumu, haftalık girilen ders saati, hafta sonu girilen ders saati ve sınıf mevcudu arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim-öğretim yılının, birinci döneminde Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki devlet ve özel ortaokullarda görev yapan fen bilgisi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, basit tesadüfi örnekleme yöntemi ve maksimum çeşitlilik kullanılarak resmi ve özel olmak üzere yaklaşık 40 farklı ortaokulda görev yapan 185 fen bilgisi öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu ve Öğretmenlerin Öğretim Duygu Durumları Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Fen bilgisi öğretmenlerinin öğretim duygularının belirlenmesi için betimsel analizlerde; ortalama ve standart sapma kullanılırken, verilerin normal dağılım göstermemesinden dolayı ilişkisel bulguların belirlenebilmesi için non-parametrik testlerden Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda fen bilgisi öğretmenlerinin öğretim süreci duygu durumları yüksekte düşüğe doğru haz alma, umut, gurur, öfke, hayal kırıklığı ve kaygı şeklinde olduğu belirlenmiştir. Fen bilgisi öğretmenlerinin olumlu duyguları olan gurur, haz alma ve umut, olumsuz duygulardan olan öfke, kaygı ve hayal kırıklığından daha yüksek bir ortalamaya sahiptir. Cinsiyet değişkenine göre öğretim duygu durumlarına incelendiğinde umut duygusunda erkeklerin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yaş değişkenine göre; haz alma duygusu alt boyutunda, mesleki hizmet yılı değişkeninde; gurur, haz alma, öfke alt boyutlarında, okul yerleşim yeri değişkeninde; umut duygusu alt boyutunda, okulun sosyoekonomik durumu değişkeninde; kaygı, hayal kırıklığı, öfke alt boyutlarında anlamlı bir farklılıklar görülmüştür. Haftalık girilen ders saati, hafta sonu girilen ders saati ve sınıf mevcudu değişkenlerinde anlamlı bir farklılığa ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Emotion is an important factor affecting people's lives in many ways including their job performance. For this reason, emotions of teachers who shape children's future in the classroom environment have become very important in educational research. Emotions that teachers experience during their instructional activities are called as instructional emotions. In this study, it was aimed to examine science teachers' instructional emotions and its relations with demographics variables including gender, age and professional experience and school based variables including school location, socio-economic status of the school, weekly lesson hours, weekends lessons and class size. The sample of the study consisted of 185 science teachers working at 40 middle schools, both public and private in Muğla Provincial Directorate of National Education in the first semester of the 2019-2020 academic year. In the study, data were collected using the Personal Information Form and the Teachers' Instructional Emotion Scale. In descriptive analysis to determine the instructional emotions of science teachers, mean and standard deviation were used while“Mann Whitney U”and“Kruskal Wallis H”tests, which are nonparametric tests, were used to determine relational findings since the data did not show normal distribution. As a result of the analysis, it was determined that teachers reported to have low frustration, anger, and anxiety whereas a high level of enjoyment, hope and pride. Science teachers' positive emotions, such as pride, enjoyment, and hope, have a higher average than negative emotions anger, anxiety, and frustration. In terms of gender, it was found that men had a higher emotion of hope than did women. Significant differences were found in some dimensions of instructional emotion in terms of age, their experience, school location and the socioeconomic status of the school whereas no difference was found based weekly course hours, weekend hours and class size.