Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ölçme değerlendirme okuryazarlık durumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of information technologies teachers' measurement assessment literacy status in terms of various variables
  1. Tez No: 937814
  2. Yazar: GAMZE BAĞRIAÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN KOCAMAN KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın amacı; bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ölçme değerlendirme okuryazarlık durumlarını belirlemek ve çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Ayrıca yapılan görüşmeler ve elde edilen bulgular doğrultusunda sunulan önerilerle bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ölçme değerlendirme okuryazarlıklarının geliştirilmesine katkı sağlanması da amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda çalışma hem nicel hem de nitel yaklaşımların kullanıldığı karma yöntem araştırması ile yürütülmüştür. Araştırmada nicel veriler“Demografik Bilgi Formu”ve Mertler ve Campbell (2005) tarafından geliştirilen, Bütüner vd. (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlama çalışması yapılan“Ölçme Değerlendirme Okuryazarlığı Envanteri”ile nitel veriler ise ölçme değerlendirme okuryazarlığına yönelik yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Amaçsal örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yönteminin kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılı içerisinde Kırıkkale ilinde görev yapan 64 bilişim teknolojileri öğretmeni oluşturmaktadır. Bu 64 öğretmen arasından derinlemesine bilgi edinileceği düşünülen, farklı türdeki okullarda görevli ve gönüllü olan 10 bilişim teknolojileri öğretmeni ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler IBM SPSS Statistics 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde frekans dağılımlarına, aritmetik ortalamalara, standart sapmalara yönelik betimsel hesaplamalar yapılmış, verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerine bakmak için çarpıklık ve basıklık katsayıları incelenmiş ve bağımsız gruplar t-testinden, eta-kare etki büyüklüğünden, tek yönlü varyans analizinden (ANOVA), Kruskal Wallis H, Tamhane's T2 ve Mann Whitney-U testlerinden yararlanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yöntemi ile incelenmiş, kod, kategori ve temalar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin ölçme değerlendirme okuryazarlığı ortalama puanları 14,19 olarak hesaplanmıştır. Envanterden elde edilen bulgular doğrultusunda bilişim teknolojileri öğretmenlerinin en başarılı oldukları ölçme değerlendirme okuryazarlığı yeterlik alanının“uygun ölçme-değerlendirme metotlarını geliştirme konusunda yeterli olma”ve en az başarılı oldukları ölçme değerlendirme okuryazarlığı yeterlik alanının“öğrencilerin değerlendirilmesinde kullanılacak uygun derecelendirme sistemini seçmede yeterli olma”olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, bilişim teknolojileri öğretmenlerinin“lisans/lisansüstü eğitimi sürecinde ölçme değerlendirmeye yönelik eğitim alma”değişkeni açısından ölçme değerlendirme okuryazarlıkları incelendiğinde, lisans eğitimi sürecinde ölçme değerlendirmeye yönelik ders/kurs/eğitim alan öğretmenler lehine farklılaşma gözlenmiştir. Ek olarak“ölçme değerlendirmeye yönelik hizmet içi seminer/kurs/eğitim alma”değişkeni açısından ölçme değerlendirme okuryazarlıkları incelendiğinde, hizmet içi seminer/kurs/eğitim almış olan öğretmenler lehine anlamlı farklılaşma olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the assessment and evaluation literacy of information technologies teachers and to examine them in terms of various variables. In addition, it is also aimed to contribute to the development of assessment and evaluation literacies of information technologies teachers with the suggestions presented in line with the interviews and the findings obtained. In this direction, the study was conducted with a mixed method research in which both quantitative and qualitative approaches were used. Quantitative data were collected through“Demographic Information Form”and“Assessment and Evaluation Literacy Inventory”developed by Mertler and Campbell (2005) and adapted into Turkish by Bütüner et al. (2010), and qualitative data were collected through semi-structured interviews on assessment and evaluation literacy. The study group of the research, in which the easily accessible case sampling method, one of the purposive sampling methods, was used, consists of 64 information technologies teachers working in Kırıkkale province in the 2024-2025 academic year. Among these 64 teachers, face-to-face interviews were conducted with 10 volunteer information technology teachers working in different types of schools, who were thought to provide in-depth information. Quantitative data were analyzed using IBM SPSS Statistics 27 package program. In the analysis of the data, descriptive calculations were made for frequency distributions, arithmetic averages, standard deviations, skewness and kurtosis coefficients were examined to examine whether the data showed normal distribution, and independent groups t-test, eta-square effect size, one-way analysis of variance (ANOVA), Kruskal Wallis H, Tamhane's T2 and Mann Whitney-U tests were used. Qualitative data were analyzed by content analysis method, codes, categories and themes were created and interpreted. Qualitative data were examined with content analysis method, codes, categories and themes were created and interpreted. According to the findings obtained from the research, the average measurement and evaluation literacy score of information technologies teachers was calculated as 14.19. In line with the findings obtained from the inventory, it was determined that the most successful assessment and evaluation literacy competency area of information technologies teachers was“being competent in developing appropriate assessment and evaluation methods”and the least successful assessment and evaluation literacy competency area was“being competent in choosing the appropriate grading system to be used in the evaluation of students”. In addition, when the assessment and evaluation literacies of information technologies teachers were examined in terms of the variable of“receiving training on assessment and evaluation during undergraduate/graduate education”, a differentiation was observed in favor of teachers who took courses/courses/training on assessment and evaluation during undergraduate education. In addition, when measurement and evaluation literacies were examined in terms of the variable of“taking in-service seminars/courses/training for measurement and evaluation”, it was concluded that there was a significant differentiation in favor of teachers who took in-service seminars/courses/training.