Biyoloji öğretmen adaylarının hayvanların öğretimde kullanılması açısından bilgi düzeyleri ve ilgi durumlarının incelenmesi
Investigation of biology teacher candidates' knowledge levels and interests in the use of animals in teaching
  1. Tez No: 937815
  2. Yazar: MİNEGÜL ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÖKBEN ATILBOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, biyoloji öğretmen adaylarının hayvanlara ilişkin bilgi düzeyleri, ilgi durumları ile hayvanları öğretimde kullanma durumları ve aralarındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde Ankara ilinde bulunan bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde öğrenim görmekte olan 84 biyoloji öğretmen adayı oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan Hayvanları Öğretimde Kullanma, Bilgi ve İlgi Anketi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için de Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, biyoloji öğretmen adaylarının hayvanlara ilişkin bilgi düzeylerinin orta düzeyde olduğu görülmüştür. Biyoloji öğretmen adaylarının hayvanlara ilişkin ilgi durumlarının orta düzeyde, hayvanları öğretimde kullanma durumlarının ise yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Biyoloji öğretmen adaylarının hayvanlara ilişkin ilgi durumları ile hayvanları öğretimde kullanma durumları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Biyoloji öğretmen adaylarının bilgi düzeyleri ile hayvanları öğretimde kullanma durumları arasında pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunurken, bilgi düzeyleri ile hayvanlara ilişkin ilgi durumları arasında ise anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır. Hayvanları öğretimde kullanma durumlarında ise görsel ve video kullanımının, hayvanların kendisinin ve maketinin kullanımına göre biyoloji öğretmen adayları tarafından daha çok tercih edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the knowledge levels of pre-service biology teachers regarding animals, their interest in animals, their use of animals in teaching, and the relationships among these variables. The study employed a relational survey model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consisted of 84 pre-service biology teachers enrolled in the faculty of education at a public university in Ankara, Turkey, during the fall semester of the 2024-2025 academic year. As a data collection tool, the Survey on the Use of Animals in Teaching, Knowledge, and Interest, developed by the researcher, was used. The data obtained from the study were analyzed using descriptive analysis, and Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between the variables. The results revealed that pre-service biology teachers had a moderate level of knowledge about animals. Their interest in animals was at a moderate level, while their use of animals in teaching was at a high level. A strong positive correlation was found between their interest in animals and their use of animals in teaching. Moreover, there was a moderate positive correlation between their knowledge levels and their use of animals in teaching. However, no significant relationship was found between their knowledge levels and their interest in animals. Regarding the use of animals in teaching, it was concluded that pre-service biology teachers preferred using visual materials and videos more frequently than real animals or models.