Hayat Bilgisi dersinde STEM uygulamaları: Eleştirel düşünme ve tutum üzerine bir karma yöntem araştırması
STEM applications in Life Sciences course: A mixed methods research on critical thinking and attitude
  1. Tez No: 937816
  2. Yazar: EMEL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA YEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı Hayat Bilgisi dersi STEM uygulamalarının eleştirel düşünme becerisine ve derse yönelik tutuma etkisini belirlemektir. Araştırma nicel ve nitel yöntem birlikte kullanıldığı karma yöntemle modellenmiş, yakınsak araştırma deseninde çalışılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunu öğrencilerin eleştirel düşünme becerilerinin gelişiminin ve Hayat Bilgisi dersine yönelik tutumun belirlenmesi, nitel boyutunu ise eleştirel düşünme ve STEM becerilerine yönelik araştırmacı gözlemleri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu Ankara ili Etimesgut ilçesinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir devlet okulunda öğrenim gören 53 üçüncü sınıf öğrencisidir. Çalışma grubundaki 25 öğrenci deney, 28 öğrenci kontrol grubunda yer almaktadır. Deney grubu öğrencilerine ile Hayat Bilgisi dersi kazanımları ile ilişkilendirilmiş STEM etkinlikleri 30 ders saati boyunca uygulanmıştır, kontrol grubu öğrencilerine herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır eş zamanlı olarak geleneksel yöntemle ders işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Bracken vd. (2003) tarafından geliştirilmiş, Uzun (2022) tarafından Türkçe' ye uyarlanmış Eleştirel Düşünme Testi, araştırmacı tarafından geliştirilen Hayat Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Eleştirel Düşünme Becerisine Yönelik Gözlem Formu ve STEM Eğitimine Yönelik Gözlem Formu kullanılmıştır. Eleştirel Düşünme Testi ve Hayat Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği deney ve kontrol gruplarında ön test ve son test olarak kullanılmış olup, gözlem formları sadece deney grubu öğrencilerine yönelik kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildikten sonra gruplar arası ve ön test – son test karşılaştırılması amacıyla bağımsız t-Testinden, grupların kendi içinde ön test – son test karşılaştırmasında bağımlı t-Testinde faydalanılmıştır. Gözlem formlarına ilişkin verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Eleştirel Düşünme Testi ve Hayat Bilgisi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği' ne yönelik analizlerde elde edilen bulgular; deney grubu öğrencilerinin ön test- son test puanları ile deney ve kontrol grubunun son test puanları arasında deney grubu lehine anlamalı farklılık bulunmaktadır. Kontrol grubu öğrencilerinin ön test ve son puanları arasında ise anlamlı farlılık bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of STEM applications in the Life Sciences course on critical thinking skills. The research was modeled with a mixed method in which quantitative and qualitative methods were used together and a convergent research design was used. The quantitative dimension of the research consists of determining the development of students' critical thinking skills and their attitudes towards the Life Sciences course, while the qualitative dimension consists of the researcher's observations on critical thinking and STEM skills. The study group of the research consists of 53 third-grade students studying in a state school affiliated with the Ministry of National Education in Etimesgut district of Ankara. 25 students in the study group are in the experimental group and 28 students are in the control group. STEM activities associated with the Life Sciences course outcomes were applied to the experimental group students for 30 lesson hours, and no intervention was made to the control group students. As data collection tools, the Critical Thinking Test developed by Bracken et al. (2003) and adapted to Turkish by Uzun (2022), the Attitude Scale towards Life Sciences Course developed by the researcher, the Observation Form for Critical Thinking Skills and the Observation Form for STEM Education were used. Critical Thinking Test and Attitude Scale towards Life Sciences Course were used as pre-test and post-test in experimental and control groups, and observation forms were used only for experimental group students. After determining that the data showed normal distribution, independent t-Test was used for comparison of pre-test-post-test between groups, and dependent t-Test was used for comparison of pre-test-post-test within groups. Content analysis was used in the analysis of data related to observation forms. Findings obtained in the analyses related to Critical Thinking Test and Attitude Scale towards Life Sciences Course; There is a significant difference between the pre-test-post-test scores of experimental group students and the pre-test-post-test scores of experimental and control groups in favor of the post-test and experimental group. There is no significant difference between the pre-test and post-test scores of control group students.