Mezuniyeti pandemi döneminde olan özel eğitim öğretmenlerinin iş hayatına atıldığında uygulamada yaşadıkları zorluklara ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examining teacher opinions regarding the difficulties experienced by special education teachers whose graduation was during the pandemic period when they starded their business life.
- Tez No: 937875
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN, YRD. DOÇ. DR. HATİCE BİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
2019 yılında ilk kez Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 salgını kısa sürede küresel çapta etkisini göstermiş ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından pandemi ilan edilmiştir. Covid-19 pandemisi tüm dünyayı sağlık, ekonomi ve eğitim alanında yıkıcı bir şekilde etkilemiştir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de salgının yıkıcı etkisinden en az zararla etkilenmek için çeşitli tedbirler alınmıştır. Eğitim alanında alınan önemli tedbirlerden biri eğitim öğretim kurumlarının yüzyüze eğitimden uzaktan eğitim sistemine geçmek olmuştur. Hükümet tarafından verilen bu kararla birlikte Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı üniversiteler de uzaktan eğitim sisteminine geçmiştir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, mezuniyeti pandemi döneminde olan özel eğitim öğretmenlerinin iş hayatına atıldıklarında uygulamada yaşadıkları zorluklara ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi üzerine olmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel çalışma ile desenlenmiş çalışmanın veri seti, yarı yapılandırılmış görüşme formu neticesinde oluşturulmuştur. Araştırma, amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak, pandemi sürecinde uzaktan eğitim modeline tabi olup mezun olan ve İstanbul ilinde görev yapan 15 özel eğitim öğretmeni ile yürütülmüştür. Araştırmanın analizi neticesinde elde edilen bulgular, hazırlık yapılmadan geçilen uzaktan eğitim sürecinde gerek teorik derslerin gerekse uygulamalı derslerin yürütülmesinde teknik problemlerin yaşanmasına bağlı olarak yüzyüze eğitim modeline kıyasla genel olarak verimsizliğin çok fazla olduğu yönündedir. Bununla birlikte dikkat çeken diğer kritik bulgu ise, rehabilitasyon merkezinde gönüllü staj ve gözlem yapan öğretmenlerin iş hayatlarında herhangi bir zorlukla karşılaşmadığı yönünde olmuştur
Özet (Çeviri)
The Covid-19 outbreak, which first emerged in Wuhan, China, in 2019, quickly had a global impact and was declared a pandemic by the World Health Organization (WHO). The Covid-19 pandemic has had a devastating impact on the world in terms of health, economy and education. As in other countries, various measures have been taken in Turkey to be affected by the devastating effects of the epidemic with the least damage. One of the important measures taken in the field of education was the transition of educational institutions from face-to-face education to the distance education system. With this decision made by the government, universities affiliated with the Council of Higher Education (YÖK) have also switched to the distance education system. In this context, the aim of the research was to examine the opinions of special education teachers, whose graduation was during the pandemic period, regarding the difficulties they experienced in practice when they started their business life. The data set of the study, which was designed with a descriptive study, one of the qualitative research methods, was created as a result of a semi-structured interview form. The research was conducted using the purposive sampling method with 15 special education teachers who graduated from the distance education model during the pandemic and work in Istanbul. The findings obtained as a result of the analysis of the research indicate that the general inefficiency is much higher compared to the face-to-face education model due to technical problems in the conduct of both theoretical and applied courses during the distance education process without preparation. However, another critical finding that attracted attention was that the teachers who did voluntary internships and observations at the rehabilitation center did not encounter any difficulties in their work lives.