Development of nanostructured metallic glasses with high toughness
Yüksek tokluğa sahip nanoyapılı metalik cam alaşımların geliştirilmesi
  1. Tez No: 937926
  2. Yazar: ALI BAGHERI BEHBOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER ÖZERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Metalik camlar, düzensiz atomik yapılara ve yüksek sertlik, mukavemet ve aşınma direnci gibi üstün mekanik özelliklere sahip metalik alaşımlardır. Bu özellikler metalik camları aşınma önleyici, korozyona dayanıklı ve biyouyumlu kaplama uygulamaları için umut verici kılmaktadır. Öte yandan, metalik camlar kırılgandır ve bu da uygulamalar için büyük bir dezavantaj oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, yüksek tokluk ve sünekliğe sahip nanoyapılı metalik camların geliştirilmesi yoluyla bu problemin üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümü, geniş bir kompozisyon aralığında ikili sistemlerde ince film metalik camların sentezlenmesini ele almaktadır. Bu kapsamda ZrTa ve CuTa ikili sistemleri incelenmiştir. Numuneleri üretmek için fiziksel buhar biriktirme yöntemi kullanılmış ve kombinatoryal saçtırma yaklaşımı benimsenmiştir. Bu sayede, sadece iki saçtırma seansında 25 monolitik numune (13 ZrTa ve 12 CuTa numunesi) üretilmiştir. Ardında tüm numunelerin içyapısı incelenmiş ve her iki sistemde de geniş bir kompozisyon aralığı için amorf yapı gözlenmiştir. Gerçekleştirilen mikromekanik ölçümler sayesinde ilgili yapı-özellik ilişkileri kurulmuştur. Bir sonraki adım olarak, kompozisyon modülasyonları aracılığıyla nanoheterojenliklere sahip nanokatmanlı metalik camlar üretilmiştir. Bu kapsamdaki ZrTa numunelerinin kırılma tokluğunu ölçmek için yakın zamanda geliştirilen nanosertlik temelli bir enerji yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, söz konusu nanokatmanlı metalik cam kompozitlerin yüksek sertlik ve yüksek sünekliği beraber sunduğunu göstermiş ve bu yaklaşımın mühendislik uygulamaları için ticari kaplamaların geliştirilmesine yönelik potansiyel taşıdığını ortaya koymuştur. ZrTa çalışmasında olduğu gibi, CuTa çalışmasında da kompozisyona bağlı modülasyonlar şeklinde tasarlanmış heterojen bir yapı incelenmiştir. Bu kez kaplamalara doğrudan çekme testi uygulanmış ve nanokatmanlı metalik cam ve metalik cam-kristal kompozitlerin yüksek sertlik, elastikiyet modülü ve sünekliği bir araya getirdiği ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, nanokatmanlı metalik cam kaplamaların mühendislik uygulamaları için büyük gelecek vaat ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Metallic glasses are metallic alloys with disordered atomic structures and desirable mechanical properties such as high hardness, high elastic limits, and wear resistance. These properties make metallic glasses promising materials for wear-resistant, corrosion-resistant, and biocompatible coating applications. On the other hand, metallic glasses are brittle, which is a major disadvantage for their use in practice. This thesis study aimed to tackle this problem through the development of nanostructured metallic glasses with high toughness and ductility. In the first part, the thesis considered synthesizing a binary thin film metallic glass over a wide compositional range. Two binary systems, namely, ZrTa and CuTa were investigated. Physical vapor deposition method was the approach for producing the thin films samples, and a combinatorial sputtering technique was employed during the deposition process. This way, 25 monolithic samples (13 ZrTa and 12 CuTa samples) were produced in only two sputtering sessions. The microstructures of the alloy systems were then investigated, demonstrating a wide compositional range of amorphous structures in both systems. Combining these with micromechanical testing provided the underlying structure-property relationships. The next step was the exploration of a novel approach for overcoming the brittle nature of metallic glasses through engineered heterogeneities in the form of compositional modulations. A recently developed indentation-based energy method was used to determine the fracture toughness of nanolayered ZrTa samples, and the results demonstrated that the nanolayered metallic glass composites combine high hardness with ductility, rendering this approach promising for the development of commercial coatings for engineering applications. The same route was also explored CuTa system. In this case, a more sophisticated technique was used to measure the ductility through direct tensile testing. The results showed that the nanolayered metallic glass and MG-crystalline composites combine high hardness, elastic modulus, and ductility, demonstrating their great potential to develop high performance composite coatings.