Zübdetü'l-Vefayat
  1. Tez No: 93795
  2. Yazar: DAVUT ERTİRYAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜDAİ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
TÜRKÇE ÖZET Eser umumî tarih olup Hz. Adem (a.s.)'ın yaratılmasından 1863 tarihine kadar yaşamış olan Peygamberler, kendi devirleri ndeki önemli şahsiyet ve olaylar hakkında bilgiler ihtiva etmektedir. Hz. Peygamber ve sahabelerin hayatları, bu devirdeki önemli olaylar, mezhep imamları, bilim adamları, şeyhler, dervişler, devlet adamları hakkında bilgiler verilmektedir. Osmanlı padişahlarının doğum, tahta çıkış tarihleri, yaşadıkları ve görev yaptıkları süreleri, hanım ve çocukları hususunda bilgiler verilerek kabirlerinin bulunduğu yerler belirtilmiştir. Fatımî, Hamdan, Çin padişahları, Akkoyunlu, Gazneli, Selçuklu, Safevî devlet adamları hakkında da bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is an important history book that includes the life of the prophets from Adam to 1863. The impartant men and the events are also in chronological order. It gives information about the life of our prophets and his friends, the important events of that era and also about the religious men, scientists and the statesmen. It includes the life of Ottoman Empires the birth of Ottoman Emperais; their wives, children, the length of their life and when they crowned and where their tombs are. The Emperors of Fatımî, Hamdan, China, Akkoyunlu, Gazneli, Selçuklu, Safevî are also in this book. VI