Endoskopik frontal sinüs cerrahisi yapılan nazal polipli kronik rinosinüzit hastalarında nazoseptal flep uygulamasının postoperatif frontal sinüs fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of nasoseptal flap application on postoperative frontal sinus function in patients with nasal polyposis undergoing endoscopic frontal sinus surgery
  1. Tez No: 937989
  2. Yazar: ERDİ ÖMER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAHADIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma, bilateral nazal polipli kronik rinosinüzit (NPKRS) hastalarında uygulanan Draf 3 prosedürüne nazoseptal flep eklenmesinin postoperatif frontal sinüs fonksiyonu üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Flep uygulamasının restenoz ve polip nüksü gibi cerrahi başarısızlık nedenleri üzerindeki olası katkısı incelenmiştir. Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2022-2025 yılları arasında yapılan bu karşılaştırmalı çalışmaya, retrospektif olarak yalnızca Draf 3 uygulanan 20 hasta ve prospektif olarak Draf 3 + nazoseptal flep uygulanan 16 hasta dahil edilmiştir. Postoperatif semptomlar (SNOT-22), endoskopik bulgular (POSE) ve radyolojik veriler (Lund-Mackay, Frontal Lund-Mackay) değerlendirilmiştir. Ayrıca frontal neo-ostium açıklığı ve polip nüksü oranları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effect of adding a nasoseptal flap to the Draf III procedure on postoperative frontal sinus function in patients with bilateral nasal polyposis and chronic rhinosinusitis (CRSwNP). The contribution of the flap technique in preventing restenosis and polyp recurrence was investigated. Methods: This comparative study included 36 patients treated at Karadeniz Technical University between 2022 and 2025. Twenty patients who underwent only the Draf III procedure were retrospectively evaluated, and sixteen patients who received the Draf III procedure with nasoseptal flap were prospectively included. Postoperative outcomes were assessed using SNOT-22 for symptom scoring, POSE for endoscopic findings, and Lund-Mackay and Frontal Lund-Mackay scores for radiological evaluation. Frontal neo-ostium patency and polyp recurrence were also analyzed.