İdiyopatik Parkinson hastalarında farengeal rezidü şiddeti ve yutma güvenliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pharyngeal residue severity and swallowing safety in idiopathic Parkinson's patients
  1. Tez No: 938316
  2. Yazar: İBRAHİM ERENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ESEN AYDINLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İdiyopatik Parkinson Hastalığı (İPH) olan bireylerde disfaji, sıklıkla karşılaşılan ve yaşam kalitesini etkileyen bir sorundur. Bu çalışmanın temel amacı, İPH olan bireylerde farengeal rezidü ve penetrasyon-aspirasyon arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya İPH tanısı olan toplam 97 birey dahil edilmiştir. Bireylerin klinik yutma değerlendirme bulguları, Fonksiyonel Oral Alım Skalası (FOAS) ve Yeme Değerlendirme Aracı – 10 (YDA-10) kullanılarak not edildikten sonra Uluslararası Disfaji Diyet Standardizasyon Girişimi (UDDSG)'ne göre farklı kıvam ve miktarlarda besin maddeleri hazırlanmıştır. Bireyler fiberoptik endoskopik yutma değerlendirmesi (FEYD) ile değerlendirilmiştir. FEYD görüntüleri, Penetrasyon-Aspirasyon Skalası (PAS) ve Yale Farengeal Rezidü Şiddeti Derecelendirme Skalası (YFRŞDS) kulanılarak 3 uzman tarafından puanlanmıştır. Rezidü şiddeti ile yutma güvenliği arasındaki ilişki farklı miktar ve UDDSG kıvamlarında incelenmiştir. Ayrıca FOAS, YDA-10, PAS ve YFRŞDS ölçümleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Farklı kıvam ve miktalara göre aspirasyon %4.1 – %19.6 arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Dysphagia is a common condition in individuals with Idiopathic Parkinson's Disease (IwPD) that significantly impacts their quality of life. This study investigates the relationship between pharyngeal residue and penetration-aspiration in IwPD. A total of 97 IwPD were included. Clinical swallowing assessment findings were recorded using the Functional Oral Intake Scale (FOIS) and Eating Assessment Tool-10 (EAT-10), and food samples of different consistencies and volumes were prepared per the International Dysphagia Diet Standardisation Initiative (IDDSI). Participants underwent Fiberoptic Endoscopic Evaluation of Swallowing (FEES), and images were scored by three experts using the Penetration-Aspiration Scale (PAS) and Yale Pharyngeal Residue Severity Rating Scale (YPRSRS). The study examined the relationship between swallowing safety and pharyngeal residue across different volumes and consistencies, along with correlations among FOIS, EAT-10, PAS, and YPRSRS. Aspiration rates ranged from 4.1% to 19.6%.