Aktivistler ile kurumsal ilişkilerde halkla ilişkilerin rolü: Teorilerde çizilen rollerin uygulanabilirliği üzerine bir inceleme
The role of public relations in corporate relations with activists: A study on the applicability of theoretically defined roles
  1. Tez No: 938561
  2. Yazar: NADİLE GÖZGÖZ ÇİYDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Halkla ilişkilerin rollerine ilişkin çalışmaların tarihi oldukça eskidir. Yazarlar tarafından geliştirilen modeller ve teorilerle kurumların toplumla, kamularla ilişkilerini düzenleme, sistematik bir hale getirme arzusu halen devam etmektedir. Teorisyenler, halkla ilişkilerin rollerine getirdikleri yeni ya da eski rollerin uyarlandığı çalışmalarla zamanın beklentilerine karşılık gelecek şekilde yeniden inşa etmiştir. Uzmanların yönetici, teknisyen, gözlemci, stratejist, aktivist…vb. rolleri icra ettiği veya öyle olması gerektiğine yönelik yoğun bir literatür mevcuttur. Çeşitli kamularla iletişim halinde olan uzmanların, benzer biçimde aktivistlerle de iletişim halinde olduğu ve teorik düzlemde bu rollerin uygulamaya aktarılabileceği iddiasını içermektedir. Bu tez çalışmasının temel çıkış noktası ise burada başlamaktadır. Halkla ilişkilere atfedilen bu rollerin aktivist ilişkilerde uygulanabilirliğini incelemektedir. Uzmanların bu rolleri, aktivistlerle ilişkiler bağlamında, uygulamaya yansıtıp yansıtamadığı, önüne çıkan engeller, kendilerinin geliştirdikleri yöntemler nelerdir? Bu sorulara yanıt aranmıştır. Uzmanların deneyimlerini paylaştıkları, derinlemesine görüşmelerle verilerin elde edildiği nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular Türkiye örneği özelinde halkla ilişkilerin aktivistlerle ilişkilerde kendisine atfedilen rolleri uygulamaya yansıtmakta çeşitli zorluklar yaşadıkları sonucuna varılmıştır. Uzmanların yönetici olarak konumlandırıldığı rollerin genelinde yetki alanının sınırlanması nedeniyle aktivist ilişkilerin devamlılığını sağlayamadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of public relations roles has a long history. The desire to regulate and systematize the relationship between institutions and the public through models and theories developed by scholars continues to this day. Theorists have reconstructed the roles of public relations by adapting both old and new roles to align with contemporary expectations. There is an extensive body of literature suggesting that public relations professionals assume or should assume roles such as manager, technician, observer, strategist, and activist. It is also argued that professionals who communicate with various publics similarly engage with activists and that these roles can theoretically be applied in practice. This thesis originates from this premise and examines the applicability of these public relations roles in activist relations. It explores whether professionals can implement these roles in their interactions with activists, the challenges they encounter, and the strategies they develop. A qualitative research method was employed, utilizing in-depth interviews to gather data from professionals sharing their experiences. The findings indicate that, in the case of Turkey, public relations professionals face significant challenges in applying the roles attributed to them in their interactions with activists. It has been observed that, in most cases, professionals are positioned as managers with limited authority, which hinders the continuity of activist relations.