Reduction of DC-link capacitor current by phase shifting of carrier waves in a dual axes drive system
Bir çift eksenli sürücü sisteminde taşıyıcı dalgaların faz kaydırması ile DC bağlantı kapasitörünün akımının azaltılması
  1. Tez No: 938725
  2. Yazar: DENİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu makale, çift üç fazlı sabit mıknatıslı senkron motor sürücü sistemi için dc-bağlantı kondansatör akımını azaltmak için anahtarlama sinyallerinde faz kaydırma yöntemini sunmaktadır. DC bağlantı kondansatörleri, darbe genişlik modülasyonu harmoniklerinden kaynaklanan dalgalanma akımını emer ve boyutları, maliyetleri, güvenilirlikleri ve kullanım ömürleri dalgalanma akımından olumsuz etkilenir. Önerilen yöntem özellikle iki PMSM'yi süren çift invertörlü bir sistem için ortak bir DC bağlantı kondansatörü için uygundur. Bu makale, Çift Fourier Analizi kullanarak her bir invertörün giriş akımı harmoniklerini analiz etmekte ve önemli büyüklükteki anahtarlama harmoniklerini ortadan kaldırmak için taşıyıcı sinyallerin optimum faz kaymasını bulmaktadır. Önerilen yöntem, eviricilerin ortak DC bağlantı kondansatörüne bağlandığı ve en yaygın PWM stratejisi olan Uzay Vektör Darbe Genişlik Modülasyonu (UVDGM) ile modüle edildiği, simülasyon platformu ile doğrulanmıştır. Taşıyıcı faz kaymasının kondansatör akımları üzerindeki etkisi, PMSM'lerin hızı ve sürücü sistemlerinin modülasyon indeksi dikkate alınarak farklı senaryolar için incelenmiştir. Ayrıca, matematiksel analiz ve simülasyon sonuçları çift motorlu sürücü sistemi üzerinde yapılan deneylerle doğrulanmıştır. Önerilen yöntemle DC bara kondansatör akımı %60 oranında azaltılmakta, böylece gerekli DC bara kapasitansı, tahrik sistemi hacmi ve maliyeti düşürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This paper presents a carrier phase shifting method to reduce the dc-link capacitor current for dual three phase permanent magnet synchronous motor drive system. DC link capacitors absorb the ripple current from pulse width modulation (PWM) harmonics, and their size, cost, reliability and lifetime are negatively affected by ripple current. The proposed method is particularly suitable for a common DC link capacitor for a dual inverter system driving two PMSMs. This paper analyses the input current harmonics of each inverter using Double Fourier Analysis and finds the optimal phase shift of the carrier signals to eliminate switching harmonics of significant magnitude. The proposed method is verified by the simulation platform where inverters are connected to the common DC link capacitor and modulated with Space Vector Pulse Width Modulation (SVPWM), which is the most common PWM strategy. The effect of carrier phase shifting on capacitor currents is studied for different scenarios considering the speed of PMSMs and modulation index of drive systems. Moreover, mathematical analysis and simulation results are verified by the experiment performed on dual motor drive system. With the proposed method, the DC link capacitor current is reduced by 60%, thus reducing the required DC link capacitance, drive system volume and cost.