Perakende sektöründe çalışanların sendikal örgütlenmeleri: Çanakkale ili örneği
Union organization of employees in the retail industry: The case of Çanakkale province
  1. Tez No: 544041
  2. Yazar: FULYA KIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN BACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sendikal örgütlenmenin düşük olduğu sektörlerden biriside perakende sektörüdür. Perakende sektöründe sendikal örgütlenmeyi ve sendikalara üye olmayı etkileyen bireysel, çevresel ve örgütsel faktörler mevcuttur. Sendikal algı, sendikal farkındalık ve sendikal memnuniyet bireysel faktörleri oluşturmaktadır. Söz konusu faktörlerden sendikal algının ve farkındalığın yeterince oluşmaması işçilerin sendikalara üye olmasında çekimser davranışlar sergilemesine yol açmaktadır. Çekimser davranan işçiler ya sendikaya üye olmamakta ya da üye olduğu sendikadan memnuniyet duymamaktadır. Perakende sektörünün zorlayıcı ve yıpratıcı çalışma koşulları sektörde çalışan işçiler için sendikal örgütlenmeyi gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada sendikal algı, sendikal farkındalık ve sendikal memnuniyet arasındaki ilişki izah edilmek istenmiştir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen anket çalışması ile Çanakkale ili Merkez ilçesinde faaliyet gösteren süpermarket ve hipermarketlerde çalışan sendika üyesi olan ve olmayan işçilerin sendikal algı, sendikal farkındalık ve sendikal memnuniyetleri arasındaki ilişki ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the sectors in which union organization is low is the retail sector. In the retail sector there are individual, environmental and organizational factors that influence union organization and membership in trade unions. Trade union perception, trade union awareness and trade union satisfaction are the individual factors. It leads to abstaining behaviors in the membership of workers to trade union because of the lack of trade union perception and trade union awareness among these factors. Workers who are abstaining either are not a member of the trade union or are not satisfied from trade union. The demanding work conditions of the retail sector require union organization for workers working in the sector. In this study, it was explained the relationship between trade union perception, trade union awareness and trade union satisfaction. Performed in the direction of this purpose, the relationship between trade union perception, trade union awareness and trade union satisfaction of workers union members and non-union members working in supermarkets and hypermarkets operating in the Çanakkale province Central district has been revealed by a survey.