Dijital platformların geleneksel televizyon izleyicisinin dizi tüketme kültürüne etkisi: Netflix örneği
The effect of traditional television watching of digital platforms on the consumption of TV series: The example of Netflix
  1. Tez No: 938856
  2. Yazar: DERYA SARITEPECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN KADİR SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Televizyonun icadı, teknolojide atılan önemli adımlardan biri olmuştur. Dünya ile kişilerin arasındaki perde bu buluş ile kalkmıştır. Dünyaya dair merak edilenler, insanların nerede, ne konuştuğu, bir yönden yabancı gelen, bir yönü ile de ilgi uyandıran yenilikler televizyon ile hanelere giriş yapmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmesi ile televizyon yeni bir dönüşüm daha yaşayarak dijital içerik platformlarını günlük hayatın içine sokmuştur. Netflix, dünyada milyonlarca kullanıcısı olan bu platformlardan biridir. Netflix, izleyicilerin merak duygusunu ortaya çıkaran ve farklı kültürlerin tanınmasını sağlayan bir platformdur. Geleneksel TV'de ailecek izlenebilen içerikler olduğunda ise bir birleşme ortamı oluştuğu çalışmada yapılan kategorileşme sonucu gözlemlenmiştir. Netflix'in ortaya çıkması ile geleneksel TV izleyicisinin Netflix'e geçişini sağlayan etmenlerin neler olduğu, geleneksel TV'de nelerin arandığı, incelenip ortaya konulmaya çalışılmıştır. Konunun amacına ve yanıt aradığı sorulara uygun olmasından dolayı betimsel içerik analizi tercih edilmiştir. 10 kişi ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşme neticesinde Netflix'in izleyicilere sevdikleri dizi türlerine göre içerik sunması ve reklam faktörüyle de dizilerin bölünmemesi gibi cazip özelliklerden dolayı geleneksel TV kanalları geri planda kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The invention of television has been one of the important steps taken in technology. The curtain between the world and people has been lifted with this meeting. Things that are wondered about worldwide, where and what people talk about, innovations that are a focus of attention and attract attention with a perspective have started to enter homes with television. With the developments and digitalization of technology, television has experienced a new transformation and has introduced digital content platforms into daily life. Netflix is one of these platforms with users around the world. Netflix is a platform where curiosity about content emerges and provides information about different cultures. When there is content that can be watched on traditional TV, those that can be found in a combination environment have been observed as a result of the categorization made. With the emergence of Netflix, what makes traditional TV viewers switch to Netflix, what is searched for on traditional TV, has begun to be examined and presented. Descriptive content analysis has been preferred due to the suitability of the subject to the purpose and the questions of the answers. Netflix, a semi-comprehensive interview program with 10 people, continues to lag behind traditional TV programs due to its attractive features such as offering content according to popular series genres and dividing the series with advertising factors.