Locke ve Kant'ta direnme hakkı
The right to resistance in Locke and Kant
- Tez No: 938857
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İktidar mücadelesi olarak siyasetin yöneten ve yönetilen arasındaki ilişki olduğu söylenebilir. Tiranlık kavramının da bu mücadelede bir problematik olduğu ileri sürülür. Bu tezin konusu yönetilenin tirana karşı direnme hakkının John Locke ve Immanuel Kant'ın fikirleri üzerinden incelenmesidir. Tezin yöntemi ana düşünürlerin metinlerinin analiz edilmesi üzerinden nitel araştırma yöntemine dayanmaktadır. Sonuç kısmında direnme hakkının Kant için yaşama hakkının özgürlüğe öncelenmesi adına önemsiz olduğu; Locke için ise bu hakkın özgürlüğün öncelenmesi adına önemli olduğu iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As power struggle, politics may be definied as relationship between ruling and ruled. The conception of Tyranny has been asserted as a problematic. The topic of this thesis is examination of right to resistance against to tyranny over John Locke's and İmmanuel Kant's ideas. The method of the thesis is qualitative research on alalyzing the texts of main thinkers. In the conclusion, it is argued that while right to resistance is insignificant for Kant on behalf of prioritizing right to life against freedom; it is important for John Locke on behalf of prioritizing freedom.