Futbolculara uygulanan farklı antrenman metotlarının kardiyopulmoner parametrelere etkisi
Investigate the effects of sprint and narrow field training methods on cardiopulmonary parameters in soccer players
- Tez No: 938858
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma futbolculara uygulanan sprint ve küçük alan antrenman metotlarının kardiyopulmoner parametrelere etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Yapılmış olan bu çalışmaya Gelişim Üniversitesi futbol takımında aktif olarak futbol oynayan küçük alan grubu (n=8), sprint grubu (n=8) ve kontrol grubu (n=8) olmak üzere toplamda (n=24) erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada yer alan futbolculara 8 hafta boyunca kendi antrenmanlarına ek olarak haftanın 3 günü aynı gün ve saatte olmak üzere küçük alan oyunu ve sprint interval antrenman yöntemi uygulanmış kontrol grubu ise rutin futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. Araştırmada yer alan futbolcuların ön testlerinde antropometrik testler ve kardiyopulmoner değerlerini belirlemek için ise şiddeti giderek artan egzersiz test protokolü uygulanmış, son test değeleri için aynı protokol 8 hafta sonra tekrar edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin normallik testi analizinde Shapiro-Wilk analizi yapılmış ve grupların normal dağılım göstermesi sebebiyle parametrik testlerden gruplar arası farkı belirlemek için one way anova istatistiksel analiz testi uygulanmıştır. Futbolcuların gruplar arası, grup içi ve grupxzaman etkileşimi ön test ve son test değerlerinin istitistiksel analizinde ise Repated measure anova testi uygulanmıştır. Verilerin anlamlılık düzeyi p < 0.05 olarak belirlenmiş ve analizi SPSS 25 paket programında gerçekleştirilmiştir. Futbolcuların VO2max, anaerobik eşik ve solunumsal eşik değerlerinin tespit edilebilmesi için ise, SigmaPlot programı (SigmaPlot 12,0, Systat Software Inc., Chicago, USA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of sprint and narrow field training methods on cardiopulmonary parameters in soccer players. In this study, a total of (n=24) male football players who actively play football in Gelisim University football team, including small field group (n=8), sprint group (n=8) and control group (n=8), participated voluntarily. In addition to their own training for 8 weeks, small-sided game and sprint interval training method was applied to the soccer players in the study on the same day and time 3 days a week, while the control group continued their routine soccer training. In the pre-tests of the soccer players in the study, anthropometric tests and an exercise test protocol of increasing intensity were applied to determine the cardiopulmonary values, and the same protocol was repeated after 8 weeks for the post-test values. Shapiro-Wilk analysis was performed in the normality test analysis of the data obtained from the research and one way anova statistical analysis test was applied to determine the difference between groups from parametric tests due to the normal distribution of the groups. Repeated measure anova test was applied in the statistical analysis of the pre-test and post-test values of intergroup, intra-group and group-time interaction of football players.