Uzaktan eğitim kapısı eğitimlerine katılan ve katılmayan kamu çalışanlarının motivasyon ve iş tatmini düzeylerinin karşılaştırılması: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği
Comparison of motivation and job satisfaction levels of public employees participating and not participating in distance education programs: The case of Bolu Abant İzzet Baysal University
- Tez No: 938863
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Gelişen ve değişen dünyamızda artık yüz yüze eğitim sisteminin yerini yavaş yavaş uzaktan eğitim sistemi almaktadır. Çalışanların, çalışma hayatından önce sahip oldukları niteliklerin yanı sıra işe başladıktan sonra yapacakları işlerle alakalı yeni bilgiler edinmesi gerekebilmektedir. Ayrıca daha önce öğrenmiş olduğu bilgilerin dönemsel olarak tazelenmesi de gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kurum ve kuruluşlar personelinin eğitim almasını sağlamaktadır. Bu eğitimler hizmet içi eğitim olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma, Uzaktan Eğitim Kapısı platformunda yer alan hizmet içi eğitimlere katılan ve katılmayan kamu çalışanlarının motivasyon ve iş tatmini düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde görev yapan kamu personeli üzerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın teorik çerçevesi, hizmet içi eğitim, motivasyon ve iş tatmini kavramları üzerine inşa edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında, nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve çalışanların, Uzaktan Eğitim Kapısı platformunda bulunan hizmet içi eğitimlere bakışı ile motivasyon ve iş tatmini düzeyleri incelenmiştir. Analizler neticesinde eğitimlere katılan ile katılmayan personelin motivasyon ve iş tatmin düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, kamu çalışanlarının Uzaktan Eğitim Kapısında bulunan eğitimlere bakışını ile çalışanların motivasyon ve iş tatmini düzeylerini anlamak ve kamu yönetimi politikalarına katkı sunmak adına önemli bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
In our evolving and transforming world, face-to-face education is gradually being replaced by distance learning systems. Employees may need to acquire new knowledge related to their job roles even after entering the workforce, in addition to the qualifications they possessed prior to employment. Furthermore, it may be necessary to periodically refresh previously acquired knowledge. In such cases, institutions and organizations facilitate the training of their personnel. These trainings are referred to as in-service training. This study aims to compare the motivation and job satisfaction levels of public employees who have and have not participated in in-service training programs offered through the Distance Education Gate (Uzaktan Eğitim Kapısı) platform. Within the scope of the study, research was conducted on public personnel working at Bolu Abant İzzet Baysal University. The theoretical framework of the study is built upon the concepts of in-service training, motivation, and job satisfaction. In the final phase of the study, a quantitative research method was adopted, and data was collected through a questionnaire. The collected data were analyzed using statistical analysis methods, and the perspectives of employees regarding the in-service training programs available on the Distance Education Gate platform, along with their levels of motivation and job satisfaction, were examined. As a result of the analyses, it was concluded that there is no significant difference in the motivation and job satisfaction levels between the employees who participated in the training programs and those who did not. This study presents significant findings aimed at understanding public employees' perceptions of the training programs offered on the Distance Education Gate and their levels of motivation and job satisfaction, thereby contributing to public administration policies.