Hastaların hasta merkeziyetçilik algılarının araştırılması, karşılaştırılması, hasta memnuniyeti ve hastanın kişilik özellikleriyle ilişkisi
Exploring and comparing patients' perceptions of patient-centeredness: Associations with patient satisfaction and personality characteristics
- Tez No: 938864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKTUĞ KILINÇARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, hasta merkezli bakım algısını değerlendirmek, bu algının hasta memnuniyetiyle olan ilişkisini incelemek ve hastaların kişilik özelliklerinin hasta merkezli bakım algısına etkisini araştırmak amaçlanmıştır. YÖNTEM: Kesitsel desende tasarlanan çalışmamıza Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi polikliniklerine başvuran ve çalışmaya katılma kriterlerini karşılayan, bilgilendirme sonrası sözlü ve yazılı onamları alınarak çalışmaya katılmaya onay veren 250 kişi katıldı. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Hasta Merkezlilik Algısı Ölçeği Türkçe Formu, Hasta Memnuniyeti Kısa Değerlendirme Ölçeği ve Beş Faktör Kişilik Ölçeği'nden oluşan anket uygulandı. Araştırma verileri Statistics Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) 27.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya katılan 250 kişinin 169(%67,6)'u kadındı. Katılımcıların yaş ortalaması 38,19 ± 15,29 yıl (18 – 83), medyan değeri 34 yıldı. Hasta Merkezlilik Algısı Ölçeği Türkçe Formu'nun ortalama puanı; 28,79±8,61, Hasta Memnuniyeti Kısa Değerlendirme Ölçeğinin ortalama puanı 6,67±3,87, Beş Faktör Kişilik Ölçeğinin alt başlıklarının ortalama puanı; dışa dönüklük 7,30±1,96, yumuşak başlı 7,88±1,45, öz denetim 7,66±1,87, nörotik 5,94±1,73, deneyime açıklık 6,91±1,70 olarak tespit edildi. Yapılan analizlerde hasta merkeziyetçilik algısının dahili branşa başvuran hastalarda ve erkek doktora başvuran hastalarda daha yüksek olduğu, son bir yıl içinde aynı bölüme başvuru sayısı ve gelir durumu algısı ile pozitif yönde ilişkide olduğu saptandı. Hasta merkeziyetçilik algısının hasta memnuniyeti üzerinde pozitif yönde büyük bir etkisi olduğunu görüldü. Hasta merkeziyetçilik algısının kişilik tipleri ile arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. SONUÇ: Çalışmamızda, hasta merkeziyetçilik algısının dahili branşa başvuran hastalar ile erkek doktora başvuran hastalarda daha yüksek olduğu, aynı bölüme başvuru sıklığı ve gelir durumu algısıyla pozitif yönde ilişkili olduğu, hasta memnuniyeti üzerinde anlamlı ve güçlü bir etkisinin bulunduğu, ancak kişilik tipleriyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermediği saptanmıştır. Sonuç olarak, hasta merkezli bakımın çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu, hasta memnuniyetiyle güçlü bir ilişki içerisinde bulunduğunu ve sağlık hizmeti sunumunda dikkate alınması gereken birçok faktörden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, hasta merkezli bakımın etkili biçimde uygulanabilmesi için hem bireysel hem de sistem düzeyinde bütüncül yaklaşımlara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Hasta merkezli bakım, Hasta memnuniyeti, Kişilik, Kişilik testleri
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This study aimed to evaluate the perception of patient-centered care, examine its relationship with patient satisfaction, and investigate the influence of patients' personality traits on their perception of patient-centered care. METHOD: A cross-sectional study was conducted with 250 participants who visited the outpatient clinics of Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital, met the inclusion criteria, and gave verbal and written informed consent after being informed about the study. Participants completed a questionnaire consisting of a sociodemographic information form, the Turkish version of the Patient-Centeredness Perception Scale, the Patient Satisfaction Short Form, and the Big Five Personality Scale. The data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) version 26.0. RESULTS: Of the 250 participants included in the study, 169 (67.6%) were female. The mean age of the participants was 38.19 ± 15.29 years (range: 18–83), with a median age of 34. The mean score on the Turkish version of the Patient-Centeredness Perception Scale was 28.79 ± 8.61, while the mean score on the Short Assessment of Patient Satisfaction Scale was 6.67 ± 3.87. The average scores for the subscales of the Five-Factor Personality Inventory were as follows: extraversion 7.30 ± 1.96, agreeableness 7.88 ± 1.45, conscientiousness 7.66 ± 1.87, neuroticism 5.94 ± 1.73, and openness to experience 6.91 ± 1.70.The analyses revealed that patient centeredness perception was significantly higher among patients who visited internal medicine clinics and those who consulted male physicians. Additionally, this perception was found to be positively associated with the number of visits to the same department in the past year and perceived income level. Patient-centeredness perception had a strong and positive effect on patient satisfaction. However, no significant association was found between patient-centeredness perception and personality traits. CONCLUSION: In our study, patient-centeredness perception was found to be higher among patients who visited internal medicine departments and those who consulted male physicians. It was also positively associated with the frequency of visits to the same department and perceived income level. Moreover, patient-centeredness perception had a significant and strong impact on patient satisfaction, while no statistically significant relationship was found with personality traits. These findings indicate that patient-centered care is a multidimensional construct, strongly associated with patient satisfaction and influenced by various factors that should be considered in the delivery of healthcare services. In this context, the effective implementation of patient-centered care requires holistic approaches at both the individual and systemic levels. KEYWORDS: Patient-centered care, Patient satisfaction, Personality, Personality tests