Elektrik dağıtım özelleştirmeleri & Dicle EDAŞ ve Batman ili özelleştirme örneklemi
Electricity distribution customizations & Dicle EDAŞ and Batman province privatizationsampling
- Tez No: 938873
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki elektrik dağıtım sektörünün özelleştirilme sürecini ele alarak, bu dönüşümün verimlilik, hizmet kalitesi ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından etkilerini değerlendirmektedir. Özellikle Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Batman iline odaklanan bu araştırma, özelleştirme öncesi ve sonrası dönemlere ait elektrik tüketimi, kayıp-kaçak oranları ve tahsilat performansları gibi temel göstergeleri analiz etmektedir. Çalışmada, sektördeki reformların altyapı yatırımları üzerindeki rolü incelenerek, özelleştirmenin bölgesel farklılıklar bağlamında nasıl şekillendiği tartışılmaktadır. Araştırma kapsamında, enerji sektöründe özelleştirmenin olumlu ve olumsuz yönleri nicel ve nitel verilerle desteklenerek ele alınmıştır. Ancak, özelleştirme sürecine dair hedeflerin büyük ölçüde ekonomik ve politik faktörlere bağlı olarak şekillendiği, dolayısıyla bu hedeflerin öznel nitelikte olduğu görülmektedir. Bu durum, yapılan değerlendirmelerin belirli kısıtlar altında gerçekleşmesine neden olmakta ve özelleştirmenin başarısının nesnel ölçülerle çerçevesinde tam anlamıyla ölçülmesini zorlaştırmaktadır. Elde edilen bulgular, özelleştirme sürecinin hizmet kalitesini ve tahsilat oranlarını artırdığını ancak süreç yönetiminde karşılaşılan zorluklar nedeniyle bazı bölgelerde sürdürülebilirliğin sağlanmasında eksiklikler olduğunu göstermektedir. Çalışma, elektrik dağıtım sektöründe etkin bir özelleştirme modelinin oluşturulması için gelecekte yapılması gereken düzenlemelere dair öneriler sunarak, enerji politikaları ve kamu-özel sektör iş birlikleri konusunda önemli bir referans sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study examines the privatization process of Turkey's electricity distribution sector and evaluates its impact on efficiency, service quality, and economic sustainability. Focusing specifically on Dicle Electricity Distribution Inc. and the province of Batman, this research analyzes key indicators such as electricity consumption, loss-theft rates, and collection performance before and after privatization. The study also investigates the role of sectoral reforms in infrastructure investments and discusses how privatization has evolved within the context of regional disparities. The research assesses both the positive and negative aspects of privatization in the energy sector, supported by quantitative and qualitative data. However, it is observed that the objectives of privatization are largely shaped by economic and political factors, making them inherently subjective. This subjectivity imposes certain limitations on the evaluation process, making it difficult to measure the success of privatization through purely objective criteria. The findings indicate that while privatization has improved service quality and collection rates, challenges in process management have hindered sustainable development in certain regions. This study provides recommendations for developing a more effective privatization model in the electricity distribution sector and serves as a valuable reference for energy policies and public-private sector collaborations.