Etkinliklerle karakter eğitiminin gerçekleştirilmesine yönelik bir eylem araştırması: DKAB örneği
An action research towards character education through activities: DKAB example
  1. Tez No: 938874
  2. Yazar: FATMA YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin karakter eğitimi faaliyetlerine yönelik hazır bulunuşluklarını, yeteneklerini, bilinç, algı ve tutumlarını geliştirmede hikâye yönteminin katkısını incelemektedir. Bu amaçla, hikâye yönteminin etkinlikler aracılığıyla karakter eğitimine etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı, 5. ve 7. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde hikayelerle karakter eğitiminin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bu bağlamda etkinlikler araç olarak kullanılmıştır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yöntemine başvurulmuş, veriler doküman inceleme formu ile elde edilmiş, etkinlik temelli değerlendirme, betimsel analiz ve içerik analizi ile değerlendirme yapılmıştır. Araştırma iki boyuttan oluşmaktadır. Birinci boyutu nitel araştırma yerli ve yabancı kaynakların taranması ile elde edilen bulgular kapsamında karakter eğitimine yönelik temalar“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi Öğretim Programı”ve“Yeni Maarif Modeli”çerçevesinde oluşturulmuştur. Bu bağlamda araştırmanın alt amaçları, başlıklar, alt başlıklar, değerler ve karakter eğitiminde kullanılabilecek öğrenme ve öğretme yöntem ve tekniklerinin belirlenmesi sağlanmıştır. İkinci boyutu ise karakter eğitiminin temaları ve ilgili öğretim programı kapsamında hedeflenen bilgi, beceri ve değeri gerçekleştirmek için etkinliklerin uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırma aşamasında uygulanan etkinliklerin öğrenim çıktıları bağlamında değerlendirilmesi sonucunda öğrencilerde; bilişsel açıdan sorulan sorulara cevaplar ürettikleri, zihinsel yetilerini harekete geçirdikleri, verilen konuyu özümsedikleri, bir olgunun nedenini ve nasıl olduğunu kendi ifadeleriyle açıkladıkları ve yeni bilgiler karşısında heyecanlandıkları gibi pozitif anlamda değişikliklerin olduğu gözlemlenmiştir. Süreçte öğrenciler verilen yönergeleri dikkatlice takip etmiş, özgüvenlerini geliştirmişlerdir. Bu sonuçlar karakter eğitiminin kazandırılmasında hikâye yönteminin etkili olduğunun önemli bulguları olarak araştırmaya yansımıştır. ANAHTAR KELİMELER: Değerler ve din eğitimi, Karakter eğitimi, DKAB Öğretim programı, Etkinlik temelli öğretim, Hikâye yöntemi.
Özet (Çeviri)
This study examines the contribution of the story method in developing students' readiness, abilities, consciousness, perceptions and attitudes towards character education activities. For this purpose, the effect of the story method on character education through activities was investigated. In this context, the aim of the research is to ensure that character education is carried out through stories in the 5th and 7th grade religious culture and moral knowledge course. In this context, activities were used as tools. Qualitative research method was used in the research process, data were obtained with the document review form, and evaluation was made with activity-based evaluation, descriptive analysis and content analysis. The research consists of two dimensions. The first dimension is qualitative research. Within the scope of the findings obtained by scanning domestic and foreign sources, the themes for character education were created within the framework of“Religious Culture and Moral Knowledge Course Curriculum”and“New Education Model”. In this context, the sub-objectives of the research, titles, sub-titles, values and learning and teaching methods and techniques that can be used in character education have been determined. In the second dimension, the implementation of activities was carried out to achieve the targeted knowledge, skills and values within the scope of the themes of character education and the relevant curriculum. As a result of the evaluation of the activities implemented in the research phase in the context of learning outcomes, it was observed that there were positive changes in the students such as producing answers to the questions asked from a cognitive perspective, activating their mental abilities, internalizing the given subject, explaining the reason and how of a phenomenon in their own words, and getting excited about new information. In the process, the students followed the given instructions carefully and developed their self-confidence. These results were reflected in the research as important findings that the story method was effective in gaining character education. KEYWORDS: Values and religious education, Character education, Religious education curriculum, Activity-based education, Story method.