66 nolu Kastamonu şer'iyye sicilinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Kastamonu court record number 66
  1. Tez No: 938880
  2. Yazar: İSMAİL BİLALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Osmanlı Devleti ile ilgili araştırmalarda ve yerel tarih araştırmalarında şer'iyye sicillerinin önemi son derecede büyüktür. Kadılar, merkezi devlet yönetimi ile olan yazışmaları ile birlikte halkın şikâyetlerini ve isteklerini, mahallî idarelere ait hukuki düzenlemeler olarak kabul edilen ferman ve hükümleri, en önemlisi de ait olduğu bölgenin sosyal ve iktisadî hayatını yansıtan mahkeme kararlarını kayıt altına almışlardır. İşte şer'iyye sicilleri adıyla bilinen bu defterler incelenmeden Osmanlı Devleti'nin siyasî, idarî ve sosyal ve ekonomik tarihin tam olarak bilinmesi mümkün değildir. Yine kentlerin yerel tarih araştırmaları ve çeşitli bölgelerde yapılacak mahallî hayata ait araştırmaların en önemli kaynağı da şer'iyye sicilleridir. İncelenen 66 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili(H.1203-1204/M.1788-1789) defterinde bir çok kayıt bulunmaktadır. Bunların önemli bir kısmını hüccet ve tereke belgeleri ile birlikte ferman, berat, buyruldu, mektup, temessük, mürasele ve vakfiye kayıtları da defterde bolca mevcuttur. Bu belgelerden yola çıkarak bu dönemde Kastamonu'nun sosyo-ekonomik, kültürel, hukuki ve idari manada nasıl bir durum arz ettiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin transkripsiyon kısmında her varak'a ve varaktaki belgelere birer hüküm numarası verilmiş olup aynı yöntem araştırmanın daha pratik bir şekilde yapılması için belge özetleri bölümünde de uygulanmıştır. Çalışmamızın ana kaynağını oluşturan 66 Numaralı Kastamonu Şer'iyye Sicili Kastamonu'ya ait olan H.1203-1204/M.1789-1790 tarihli Şer'iyye sicil defterlerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sharia registers are of great importance in Ottoman history research and local history research. Kadıs recorded their correspondence with the central government, as well as their complaints and requests, edicts and provisions accepted as legal regulations of local administrations, and most importantly, court decisions reflecting the social and economic life of the region to which they belonged. It is not possible to fully know the political, administrative and social history of the Ottoman Empire without examining these books, known as sharia registers. Again, the primary source of research on the history of cities and local life in various regions is the Sharia registers. There are many records in the Kastamonu Sharia Registry H.1204/M.1789 book No. 66 that we examined. A significant part of these consists of huccah and Islamic documents. In addition, decrees, charters, orders, letters, tamessuk, foundation deeds, ledgers and estate records are also abundant in the book. Based on these documents, it was tried to determine the socio-economic, cultural, legal and administrative situation of Kastamonu. In the transcription part of the thesis, each leaf and the documents in the leaf were given a number, and the same method was applied in the document summaries section to make the research more practical. Kastamonu Şey'iyye Registry No. 66, which constitutes the main source of our study, is the registry book dated H.1204/M.1789 belonging to H. and Kastamonu.