Esnek bütçeleme ve uygulama
Fleksible budged and application
  1. Tez No: 93895
  2. Yazar: HAŞİM YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bütçele^ yönetimin etkinliğinin sağlanmasında bir kontrol ve planlama aracıdır. Faaliyetlerin önceden planlanması ve gerçekleşen durum ile planlanan durumun karşılaştırılması ancak bütçeler aracılığı ile gerçekleşebilir. Günümüzde işletmelerin karşı karşıya kaldıkları en büyük sorunlardan birisi, maliyetlerin tahmin edilmesi ve minimum düzeye indirilmesidir. Özellikle değişken maliyet unsurlarında bu durum kendisini daha ağırlıklı olarak göstermektedir. Etkin bir kontrolün işletme içerisinde gerçekleştirilebilmesi ve geri besleme yapılabilmesi için gerçekleşen durum ile planlanan durumun raporlanması ve bu raporlardan hareketlf de, eğer sapmalar olmuşsa bu sapmaların kimlerin sorumluluklarında olduklarmın ortaya çıkarılması gerekir. Bunu da en iyi şekilde esnek bütçeler aracılığı ile gerçekleştirebiliriz. Bizde bıı tezimizde, çalışmakta olduğumuz ilaç sanayi dalında bir örnek çalışma gerçekleştirdik. XIV
Özet (Çeviri)
SUMMARY Budgets are important tools for controlling and planning effective business administration. Planning of activities at the beginning and then comparing with the results later is possible only with these budgets. The main problem today for businesses is in making very realistic cost estimation and lowering cost to the minimum values. Solving the problems become a challange especially in an environment where cost factors change rapidly time to time. ît is necassary to have a process that consist of an effective control with a feedback systems which allows a comparison between planet results and actual results, calculatings errors and finding out responsible divisions and resons for these errors, correcting them and getting new results. Finally it can be said that these can be achievable via a flexible budgets system. Aspecial sample study hase been develop here to understand the subject better. A pharmaceutical industry has been taken as a sample target. XV