Lisansüstü Eğitim Yapmakta Olan Öğretmenlerin Lisansüstü Eğitimle İlgili Görüşleri, Karşılaştıkları Sorunlar ve Önerileri
The Views, Difficulties and Suggestions of Teachers Having Graduate Education About the Process
  1. Tez No: 938997
  2. Yazar: AYŞEN KOCALAR VERİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA YAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Lisansüstü eğitim gören bireylerin birçoğu, çalışma hayatları ile eğitim süreçlerini paralel yürütmeye çalışmaktadır. Bu durum, özellikle çalışan öğretmenler için daha da karmaşık hale gelmektedir. Bu araştırmanın amacı öğretmenlik mesleğini sürdürürken aynı zamanda bir lisansüstü eğitim programına devam eden öğretmenlerin yaşadıkları sorunların incelenmesi, görüş ve önerilerinin alınmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Bitlis ili ve ilçelerinde görev yapan aynı zamanda farklı alanlarda lisansüstü eğitim gören 30 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma desenlerinden olgubilim(fenomenoloji) deseni kullanılarak yürütülmüştür. Katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenler lisansüstü eğitimin mesleki çalışmalarına en çok mesleki yenilenme bakımından katkı sağladığını düşünmektedir. Öğretmenler lisansüstü eğitim sürecinde kişisel nedenlerden kaynaklı zaman yetersizliği, üniversiteden kaynaklı ders seçimi ve görev yaptıkları kurumdan kaynaklı ders programlarının düzensizliği gibi nedenlerden dolayı sorun yaşamaktadır. Öğretmenlik mesleğini sürdürürken lisansüstü eğitim almaları en çok öğrencileriyle empati yapmalarına katkı sağlamıştır. Katılımcılardan lisansüstü eğitimin daha nitelikli hale gelmesi için öneriler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Many individuals pursuing graduate education attempt to balance their professional lives with their academic commitments. This situation becomes even more complex, particularly for working teachers. The aim of this study is to examine the challenges faced by teachers who continue their professional teaching careers while simultaneously enrolled in graduate education programs, and to gather their views and suggestions. The study group consists of 30 teachers working in Bitlis province and its districts during the 2023 2024 academic year, who are also enrolled in graduate programs in various fields. The research follows a qualitative design, specifically the phenomenological approach. Data were collected through semi-structured interviews with the participants. According to the results of the study, teachers believe that graduate education contributes most significantly to their professional development, particularly in terms of professional renewal. However, they face challenges during the graduate education process due to time constraints caused by personal reasons, issues related to course selection from the university, and the irregularities in course schedules imposed by their institutions. Continuing graduate education while maintaining their teaching profession has especially contributed to teachers' ability to empathize with their students. Suggestions were also gathered from the participants on how to make graduate education more effective and of higher quality.