Tiroid nodülü olan hastalarda inflamatuvar belirteçler ile nodülkarakteri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the association between inflammatory markers and nodule characteristics in patients with thyroid nodules
  1. Tez No: 939079
  2. Yazar: KÜBRA EFSUN ŞENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİHAN BEYSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Tiroid nodülleri, tiroid bezinde oluşan ve toplumda oldukça sık görülen endokrin sistem patolojisidir. Çalışmamızda inflamatuvar biyobelirteçler ile tiroid nodülü varlığını öngörme ve American College of Radiology (ACR) Tiroid Görüntüleme Raporlama ve Veri Sistemi (TIRADS) tarafından geliştirilen tiroid nodül karakterizasyon risk skorlama sistemi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızda, 01.06.2018- 05.06.2024 tarihleri arasında T.C. Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniklerine başvuran hastaların demografik verileri, epikriz notları, doktor notları, komorbid hastalıkları, laboratuvar sonuçları ve ultrasonografi bulguları retrospektif tarandı. Toplamda 411 olgu çalışmaya eklendi. Olgular tiroid nodülü olan (n=290) hasta grubu ve tiroid nodülü olmayan sağlıklı (n=121) kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Tiroid nodülü olan grup ve kontrol grubu arasında C-reaktif protein (CRP), Platelet/Lenfosit Oranı (PLO), Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLO), Lenfosit/Monosit Oranı (LMO), Platelet/Albümin Oranı (PAO), CRP/Albümin Oranı (CAO), Sistemik İnflamatuvar İndeks (SII) ve Pan İmmün İnflamasyon Değeri (PID) karşılaştırıldı. Tiroid nodülü olan grupta ACRTIRADS risk skorlama sistemi dikkate alınarak alt gruplar belirlendi ve nodül karakterizasyon özellikleri ile inflamatuvar belirteçler arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmamızda ACR-TIRADS skorlamasında TR1 ve TR2 grubu tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) ihtiyacı gözlenmeyen düşük risk grubu ve TR3+TR4 ve TR5 grubu tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi ihtiyacı gözlenen yüksek riskli grup olarak olarak kabul edildi. TİİAB ihtiyacı olan ve olmayan grubun inflamatuvar belirteçlerle ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya 327 kadın ve 84 erkek olmak üzere toplam 411 olgu ve 554 tiroid. nodülü olan hasta dahil edildi. Olgular 19-65 yaş aralığında dağılım gösterdi ve hasta grubunda yaş ortalaması 43,02±11,75 yıl, kontrol grubunda 33,46±9,69 yıl olarak belirlendi. Tiroid nodülü olan hastalarda, CRP ve CRP/Albümin Oranı (CAO) anlamlı yüksek gözlendi (p = 0,005 ve p = 0,011, sırasıyla). ACR-TIRADS' a göre gruplar düşük ve yüksek riskli olarak sınıflandırıldı. Tiroid nodülünde içyapı, ekojenite, şekil, ekojen odak özellikleri ile inflamatuvar belirteçler arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Thyroid nodules are a common endocrine system pathology arising within the thyroid gland. This study aimed to evaluate the relationship between inflammatory biomarkers and the risk scoring system developed by the American College of Radiology (ACR) Thyroid Imaging Reporting and Data System (TIRADS) for thyroid nodule characterization. Materials and Methods: This retrospective study reviewed the demographic data, medical records, comorbid conditions, laboratory results, and ultrasound findings of patients who visited the Internal Medicine and Endocrinology and Metabolism outpatient clinics at Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine between June 1, 2018, andJune 5, 2024. A total of 411 individuals were included in the study. They were divided into two groups: patients with thyroid nodules group (n=290) and patients without thyroid nodules as controlgroup (n=121). Patients with thyroid nodules and control group were compared for levels of C-reactive protein (CRP), Platelet/Lymphocyte Ratio (PLR), Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), Lymphocyte/MonocyteRatio (LMR), Platelet/AlbuminRatio (PAR), CRP/AlbuminRatio (CAR), Systemic Inflammatory Index (SII) and Pan-Immune Inflammation Value (PIV). Subgroups within the thyroid nodules group were defined based on the ACR-TIRADS risk scoring system, and the relationship between nodule characteristics and inflammatory biomarkers was analyzed. In ourstudy, the ACRTIRADS scoring system classified the TR1 and TR2 groups as the low-risk category, in which thyroid fine-needle aspirationbiopsy (FNAB) was not required, and the TR3, TR4, and TR5 groups as the high-risk category, where FNAB was deemed necessary. The relationship between inflammatory parameters and the groups requiring or not requiring FNAB was analyzed. Results: A total of 411 cases, 327 femalesand 84 males, with 554 patients with thyroid nodules were included. The mean age was 43.02 ± 11.75 years in the patients with thyroid nodules group and 33.46 ± 9.69 years in the control group without thyroid nodules (19-65 years range). Significantly higher CRP and CAR levels were in the thyroid nodules group, compared to the control group (p = 0.005 and p = 0.011, respectively). In the ACR-TIRADS classification, thyroid nodules were categorized into low-risk and high-risk groups. There was no significant difference between the internal structure, echogenicity, shape, echogenic focus characteristics and inflammatory parameters in the thyroid nodule (p>0.05).