Helal ve koşer belgelerinin tüketici satın alma niyetine etkisinde kalite algısının aracılık rolü: Brüksel örneği
The mediating role of quality perception in the impact of halal and kosher certifications on consumer purchase intention: The case of Brussels
  1. Tez No: 939212
  2. Yazar: OĞUZHAN KISKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÇATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, helal ve koşer belgeli ürünlerin tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisini ve bu etkideki kalite algısının aracılık rolünün olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmanın alt amaçlarında helal ve koşer belgelerinin kalite algısına etkisinin tespit edilmesi; helal ve koşer belgelerinin satın alma niyetine etkisinin belirlenmesi ve kalite algısının satın alma niyetine etkisinin tespit edilmesi yer almaktadır. Çalışma, Belçika'nın başkenti Brüksel'de yapılmıştır. Brüksel, etnik kökeni farklı çok sayıda insanın yaşadığı bir şehir olmasından kaynaklı çeşitli kültürlerin bir arada olduğu bir şehirdir. Hristiyanların yoğunlukta olduğu bununla birlikte Musevi ve Müslümanların sayısının da gün geçtikçe artmasıyla özellikle helal tüketimin önem kazandığı bir şehir olan Brüksel'de çevrimiçi ve yüz yüze anketler yapılarak 555 kişiye ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 programı ve aracılık analizi için Andrew F. Hayes tarafından geliştirilen SPSS Process v4.2 eklentisi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmadaki bağımsız değişken olan helal ve koşer belgeleri tek faktör; bağımlı değişken olan satın alma niyeti tek faktör ve aracı değişken olan kalite algısı tek faktörlüdür. Çalışmada, değişkenler tüketicilerin demografik özelliklerine göre de incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda helal ve koşer belgelerinin satın alma niyetini istatistiksel olarak etkilediği tespit edilmiştir. Helal ve koşer belgelerinin kalite algısını istatistiksel olarak etkilediği tespit edilmiştir. Kalite algısının satın alma niyetini istatistiksel olarak etkilediği tespit edilmiştir. Son olarak, helal ve koşer belgelerinin tüketici satın alma niyeti üzerinde kalite algısının aracı rolünün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effect of halal and kosher certified products on consumer purchase intention and whether quality perception has a mediating role in this effect. The sub-objectives of the study include determining the effect of halal and kosher certificates on quality perception; determining the effect of halal and kosher certificates on purchase intention and determining the effect of quality perception on purchase intention. The study was conducted in Brussels, the capital of Belgium. Brussels is a city where various cultures coexist due to the fact that it is a city where many people of different ethnic origins live. In Brussels, a city where Christians are predominant but halal consumption is gaining importance due to the increasing number of Jews and Muslims, 555 people were reached through online and face-to-face surveys. The data obtained were analyzed using the SPSS 26 program and the SPSS Process v4.2 plug-in developed by Andrew F. Hayes for mediation analysis. The independent variable in the study, halal and kosher certificates, is a single factor; the dependent variable, purchase intention, is a single factor and the mediator variable, quality perception, is a single factor. In the study, variables were examined according to the demographic characteristics of consumers. As a result of the analysis, it was determined that halal and kosher certificates statistically affect purchase intention. It has been found that halal and kosher certificates statistically affect quality perception. It has been found that quality perception statistically affects purchase intention. Finally, it has been seen that halal and kosher certificates have a mediating role in quality perception on consumer purchase intention.