An interpretative phenomenological study on subjectivewell-being experiences of roma early adolescents in publicmiddle schools
Devlet ortaokullarındaki roman ön ergenlerin öznel iyioluş deneyimleri üzerine yorumlayıcı fenomenolojik birçalışma
  1. Tez No: 939411
  2. Yazar: DİCLE SÖYLEMEZ KIRDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, Roman ön ergenlerin devlet ortaokullarındaki öznel iyi oluş deneyimlerini derinlemesine anlamayı amaçlamıştır. Ayrıca bu çalışmada, Roman ön ergenlerin hikayelerini dinleyerek ve seslerini duyurmalarına fırsat tanıyarak okuldaki mevcut durumlarını nasıl anlamlandırdıkları vurgulanmıştır. Amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak yapılan çalışma, Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki dört farklı devlet ortaokuluna devam eden, yaşları 11 ile 14 arasında değişen, 12 Roman ön ergen ile gerçekleştirilmiştir. Her bir katılımcıyla yarı yapılandırılmış ve yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Veriler, yorumlayıcı fenomenolojik analiz yöntemiyle incelenmiş ve iki grup deneyimsel tema elde edilmiştir. Bunlar, ―Okul sistemine uyum sağlamada zorluklarla karşılaşmaktadırlar‖ ve ―Ortaokul, eğitim sistemiyle etkileşim kurmak için son bir fırsattır‖ temalarıdır. Bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış, uygulamaya yönelik çıkarımlar ve gelecekte yürütülecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to gain an in-depth understanding of Roma early adolescents' experiences of subjective well-being in public middle schools. Additionally, this study emphasized how Roma early adolescents made meaning of their current circumstances in school by listening to their narratives and allowing them to raise their voices. Using purposive sampling, the study was conducted with 12 Roma early adolescents, aged between 11 and 14, attending four different public middle schools in the Körfez district of Kocaeli. Semi-structured and face-to-face interviews were conducted with each of the 12 participants. The data were analyzed using interpretative phenomenological analysis, resulting in two group experiential themes. These were ―They face challenges in adapting to the school system‖ and ―Middle school is the last opportunity to engage with the educational system.‖ Findings were discussed based on the related literature, implications for practice, and recommendations for further research were presented.