Aktivist markaların marka imajı: Tüketici algıları ve tutumları üzerine nitel bir araştırma
Brand image of activist brands: A qualitative research on consumers' perceptions and attitudes
- Tez No: 939416
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde markaların toplumsal sorunlara kendi değerleri, inançları ve amaçları çerçevesinde çözüm üretmek amacıyla tavır alması tüketiciler için oldukça önemli hale gelmiştir. Markaların içinde bulundukları topluma karşı duyarsız kalmayarak çevresel, ekonomik ve sosyo-politik sorunlara yönelik bir duruş sergilemeleri ve benimsedikleri konularda değişim yaratmayı hedefleyen etkili adımlar atmalarına marka aktivizmi ismi verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin aktivist markalara yönelik algı ve tutumlarını anlamak ve bu algıların marka imajına nasıl yansıdığını incelemektir. Araştırmada, nitel bir yöntem olarak mülakat tercih edilmiş ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen Y ve Z kuşağından 14 tüketici ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler, tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analiz, üç ana tematik boyutu ortaya çıkarmıştır: tüketici beklentisi, tüketici algısı, tüketici davranışı. Bulgular aktivist kampanyaların, markaların tüketiciler tarafından daha olumlu algılanmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, marka aktivizminin markanın imajını güçlendiren önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, it has become highly important for consumers that brands take a stance on social issues by producing solutions in line with their own values, beliefs, and purposes. The act of brands not remaining indifferent to the society they are part of, and demonstrating a stance towards environmental, economic, and socio-political issues—while taking effective steps aimed at creating change in the matters they adopt—is referred to as brand activism. The aim of this study is to understand consumers' perceptions and attitudes towards activist brands and to examine how these perceptions reflect on brand image. A qualitative method, namely interviews, was chosen for the research, and semi-structured in-depth interviews were conducted with 14 consumers from the Y and Z generations, selected using a convenience sampling method. The collected data were analyzed using thematic analysis. The analysis revealed three main thematic dimensions: consumer expectations, consumer perception, and consumer behavior. The findings indicate that activist campaigns help brands be perceived more positively by consumers. The results of the study highlight that brand activism is an important factor in strengthening the brand's image.