Non-alkolik yağlı karaciğer hastalarında laboratuvar ve ultrasonografinin korelasyonu
Correlation between laboratory findings and ultrasonography in patients with non-alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 939435
  2. Yazar: ABDULSAMET ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ TANER BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız, hepatostatoz derecelendirmesinde kullanılan kalitatif ve kantitatif sonografik verileri laboratuvar tabanlı veriler ile korelasyonunu değerlendirip hepatosteatoz düzeylerini göstermedeki rollerini incelemektir. Materyal ve Metod: Çalışmamızda Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyoloji kliniğinde Ağustos 2023 ile Ağustos 2024 tarihleri arasında ultrason yapılan hepatosteatoz tanılı hastaların elde olunan sonografik veriler retrospektif olarak incelenmiştir. 354 katılımcıya B-mod, USAT, HRİ, LTİ bir operatör tarafından uygulanmıştır. Ayrıca her katılımcının sonografi yapılan günde venöz kan tetkikinden elde edilen laboratuvar verileri incelenip ALT/AST oranı, FLİ ve HSİ indeksleri hesaplanmıştır. Bu çalışmada, B Mod düzeylerine göre belirlenen sonografik ve laboratuar veriler arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Normal dağılıma uygun olmayan veriler için Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalar, Bonferroni düzeltmeli Z testi ile incelenmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında; beklenen gözlem değerlerinin tamamının 5'ten büyük olması durumunda Ki-kare testi kullanılmıştır. Beklenen gözlem değerlerinden herhangi birinin 5'ten küçük olması durumunda Fisher'in Kesin Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the correlation between qualitative, quantitative sonographic data and laboratory-based parameters used in hepatosteatosis grading, thereby assessing their role in determining the severity of hepatosteatosis. Materials and Methods: In this retrospective study, sonographic data of patients diagnosed with hepatosteatosis who underwent ultrasound examinations at the Radiology Department of Adıyaman University Training and Research Hospital between August 2023 and August 2024 were analyzed. A total of 354 participants underwent B-mode ultrasound, USAT (Ultrasound Attenuation Technology), HRI (Hepatorenal Index), and LTI (Liver Texture Index) measurements performed by a single operator. Additionally, laboratory parameters obtained from venous blood samples collected on the same day as the ultrasound examination were analyzed, and the ALT/AST ratio, FLI (Fatty Liver Index), and HSI (Hepatic Steatosis Index) were calculated. In this study, the correlation between sonographic and laboratory parameters was assessed according to B-mode ultrasound grading. The Kruskal-Wallis H test was used for non-normally distributed variables, and multiple comparisons were conducted using the Bonferroni-corrected Z test. Categorical variables were analyzed using the Chi-square test, and in cases where expected values were below 5, Fisher's Exact Test was applied. Cut-off values for variables associated with liver steatosis were determined using ROC analysis.