Özel bir hastanede inme tedavisi ve sağlık bakım maliyetlerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of stroke treatment and healthcare costs in a private hospital
- Tez No: 939450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF HİLAL VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sağlık ekonomisi, sağlık hizmetlerinin etkin, verimli ve adil sunulması için kaynakların en iyi şekilde kullanılmasını vurgulayan bir disiplindir. İnme, yüksek morbidite ve mortalite riskiyle önemli bir sağlık sorunu olup, tedavi ve bakım maliyetleri yüksektir. İnme tedavisinde maliyet etkinliği stratejilerinin geliştirilmesi, kaynakların daha verimli kullanılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, 1 Ocak 2021-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi Nöroloji ve Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümlerine inme nedeniyle acilden, poliklinikten veya direkt kliniğe başvurarak ve yatarak tedavi görmüş hastaların tedavi maliyetlerini retrospektif olarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Maliyetler Sağlık Uygulama Tebliği verileri temel alınarak yaş ve cinsiyete göre analiz edilmiştir. Toplamda 167 hasta analize dahil edilmiştir. Hastaların %44,31'i kadın, %55,69'u erkektir. Yaş gruplarında, hastaların %65,27'si 65 yaş üstü, %34,73'ü ise 18-65 yaş aralığındadır. İnme tedavisi ve bakımı toplam maliyeti 4.510.106,03 TL, hasta başına ortalama maliyet ise 27.006,62 TL olarak belirlenmiştir. Sağlık hizmetleri toplam maliyeti 4.093.275,43 TL ve ilaç tedavisi toplam maliyeti 416.830,60 TL olarak bulunmuştur. Hasta başına ortalama maliyetler sırasıyla 24.510,63 TL ve 2.495,99 TL olarak hesaplanmıştır. Çalışma kapsamında inme tedavisi maliyetinin analizi sunularak, sağlık sisteminde maliyet etkinliği stratejilerinin geliştirilmesinin kaynakların daha verimli kullanımı için ne denli önemli olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Health economics is a discipline that emphasizes the optimal use of resources to ensure the effective, efficient, and equitable delivery of healthcare services. Stroke is a significant health issue with a high risk of morbidity and mortality, and its treatment and care costs are substantial. Developing cost-effectiveness strategies in stroke treatment is crucial for more efficient resource utilization. This study aims to retrospectively analyze the treatment costs of patients who were admitted to the Neurology and Neurosurgery departments of Lokman Hekim University Ankara Hospital due to stroke—whether through the emergency department, outpatient clinic, or direct hospitalization—and received inpatient treatment between January 1, 2021, and December 31, 2023. The costs were analyzed based on the Health Implementation Directive (Sağlık Uygulama Tebliği - SUT) data, considering age and gender. A total of 167 patients were included in the analysis, of whom 44.31% were female and 55.69% were male. In terms of age groups, 65.27% of the patients were over 65 years old, while 34.73% were in the 18–65 age range. The total cost of stroke treatment and care was determined to be 4,510,106.03 TL, with an average cost per patient of 27,006.62 TL. The total cost of healthcare services was found to be 4,093,275.43 TL, while the total cost of medication therapy was 416,830.60 TL. The average cost per patient for healthcare services and medication therapy was calculated as 24,510.63 TL and 2,495.99 TL, respectively. By presenting an analysis of stroke treatment costs, this study highlights the critical importance of developing cost-effectiveness strategies in healthcare systems for more efficient resource utilization.