Beybit Sarıbay'ın 'Möp-Möldir Közdiñ Qarası' adlı hikâyesi örneğinde Kazak Türkçesinde birleşik fiiller
Compound verbs in Kazakh Turkish in the example of Beybit Sarıbay's story 'Möp-Möldir Közdiñ Qarası'
  1. Tez No: 939489
  2. Yazar: ESRA NUR EFE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERIZAT YERTAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Türk dilinin Kuzey-Batı (Kıpçak) grubu içerisinde yer alan Kazak Türkçesi, Kazakistan başta olmak üzere, Türkistan'ın farklı yerlerinde konuşulmaktadır. Kazak Türkçesi, sözlü ve yazılı edebiyat açısından oldukça zengin bir Türk dilidir. Kazak Türkçesi'nin konuşma ve yazı dilinde kullanımı oldukça yaygın olan birleşik fiiller, yazılan eserlerde de kullanımı oldukça zengindir. Bu çalışmada Kazak Türkçesinde birleşik fiil konusu ele alınmıştır. Çalışmada, Beybit Sarıbay'ın“Möp-Möldir Közdiñ Qarası”adlı eseri çeviri yazısına aktarılmış daha sonra hikâye, Türkiye Türkçesine çevrilmiştir. Türkiye Türkçesine çevrilen hikâye üzerinden Kazak Türkçesindeki birleşik fiiller incelenmiştir. Kazak Türkçesi dilbiliminde birleşik fiil konusu yeterince ele alınıp araştırılmamıştır. Bu çalışma, Kazak Türkçesindeki birleşik fiillerin dilsel işlevlerini anlayarak, bu dilbilgisel yapıların çeşitliliği ve bu çeşitliliğin edebi bir metin üzerinde kullanımını incelemek amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kazakh Turkish, which is included in the North-Western (Kipchak) group of the Turkish language, is spoken in different parts of Turkestan, especially in Kazakhstan. Kazakh Turkish is a very rich Turkish language in terms of oral and written literature. Compound verbs, which are used quite widely in the spoken and written language of Kazakh Turkish, are also used quite richly in written works. This study examines the subject of compound verbs in Kazakh Turkish. In the study, Beybit Sarıbay's work“Möp-Möldir Közdiñ Qarası”was transcribed and then the story was translated into Turkish. Compound verbs in Kazakh Turkish were examined through the story translated into Turkish. The subject of compound verbs has not been sufficiently addressed and researched in Kazakh Turkish linguistics. This study was conducted to understand the linguistic functions of compound verbs in Kazakh Turkish, to examine the diversity of these grammatical structures and the use of this diversity in a literary text.