Şubat 2023 depreminden sonra bölgede kalan ve göç etmiş kişilerin kadercilik, sosyal destek, travma sonrası stres ve travma sonrası büyüme düzeyleri bakımından incelenmesi
Examination of fatalism, social support, post traumatic stress and post traumatic growth levels of people who stayed in the region and migrated after February 2023 earthquake
  1. Tez No: 939524
  2. Yazar: SEMİRE TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM SARISOY AKSÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Şubat 2023 depremini deneyimledikten sonra bölgede kalan ve göç etmiş kişilerin kadercilik, sosyal destek, travma sonrası stres ve büyüme düzeyleri bakımından incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemi Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremi doğrudan yaşamış 18-65 yaş arası 385 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar çevrimiçi platformlar aracılığı ile Google forms üzerinden oluşturulan Demografik Bilgi Formu, Özgür İrade ve Belirlenimcilik Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve Olayların Etkisi Ölçeği Gözden Geçirilmiş Formunu doldurmuştur. Araştırmanın bağımlı değişkenleri üzerinde etkisi olan demografik ve depremle ilgili değişkenleri belirleyebilmek için bir dizi t-test analizleri yürütülmüştür. Bu analizler sonucunda bağımlı değişkenlere etkisi olan demografik ve depremle ilgili değişkenler kontrol edilerek depremden sonra göç eden ve bölgede kalan gruplar bağımlı değişkenler açısından kovaryans analizi (ANCOVA) ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; deprem sonrası göç eden kişilerin özgür irade, algılanan sosyal destek ve travma sonrası büyüme (TSB) puanlarının bölgede kalan kişilerden anlamlı olarak daha yüksek olduğu ortaya konmuştur. Buna ek olarak deprem sonrası bölgede kalan depremzedelerin kaderci belirlenimcilik ve travma sonrası stres belirtileri göç eden depremzedelere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Bulgular mevcut literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the aim was to examine the levels of fatalism, social support and post-traumatic stress, and growth of people who stayed in the region and migrated after experiencing the February 2023 earthquake. The sample of the research consists of 385 people aged 18-65 who directly experienced the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023. Participants completed the Demographic Information Form, Free Will and Determinism Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Posttraumatic Growth Inventory and Impact of Events Scale Revised Form via online platforms using Google forms. A series of t-test analyses were conducted to identify demographic and earthquake-related variables that have an effect on the dependent variables. Based on the results of these analyses, the groups of individuals who migrated and those who stayed in the region were compared in terms of dependent variables using Analysis of Covariance (ANCOVA), controlling for demographic and earthquake-related variables. According to the findings of the study, it was revealed that individuals who migrated after the earthquake had significantly higher scores on free will, perceived social support, and post-traumatic growth (PTG) compared to those who stayed in the region. Additionally, the participants who stayed in the region had significantly higher levels of fatalistic determinism and post-traumatic stress symptoms compared to those who migrated. The findings are discussed within the context of the existing literature.