The Kurdish question contending perspectives, the European attitude and Turkey
Kürt sorunu, mevcut görüşler, Avrupa'nın tutumu ve Türkiye
  1. Tez No: 93953
  2. Yazar: TANER ZORBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN D. DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
oz KURT SORUNU MEVCUT GÖRÜŞLER, AVRUPA'NIN TUTUMU VE TÜRKİYE Zorbay, Taner Yüksek Lisans, Uluslararası İlişkiler Bölümü Tez Yöneticisi : İhsan D. Dağı Haziran 2000, 148 sayfa Bu tez uzun bir tarihi geçmişi olan Kürt sorununu incelemektedir. Konu, insan haklan açısından ele alınmıştır. Öncelikle olayın tarihsel arka planı kısaca incelenmektedir. Bu incelemeyi takiben, tez Kürt sorunu hakkındaki mevcut yaklaşımlar üzerinde duracaktır. Bu kısım, konu hakkındaki üç temel görüşün yanısıra konuyla ilgili diğer yaklaşımları içermektedir. Bu tezde, Kürt sorununun bölgesel, uluslararası ve yerel boyutlarıyla uluslararası politikanın bir parçası haline geldiği savunulmaktadır. Bu nedenle, konunun uluslararası bir tarafı olarak, Avrupa'nın konuyla ilgili tutumu incelenecektir. Buna yönelik olarak, genel anlamda Avrupa Biriiği'nin yaklaşımı, özel anlamda ise Avrupa Parlamentosu'nun mutad raporları değerlendirilecektir. Anahtar Kelimeler : Kürtler, Irksal kimlik, Ulus-devletler ve Ulusçuluk, İnsan Haklan ve Demokratikleşme. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE KURDISH QUESTION CONTENDING PERSPECTIVES, THE EUROPEAN ATTITUDE AND TURKEY Zorbay, Taner M.Sc, Department of International Relations Supervisor : İhsan D. Dağı June 2000, 148 pages This thesis analyzes the Kurdish question that has a long history. The issue is viewed from a human rights perspective. Firstly the historical background of the issue will be examine very briefly. Following this examination, the thesis will focus on the contending perspectives about the Kurdish question. This part will cover the three main approaches to the issue, as well as the additional views regarding the question. Within the thesis, it is argued that the Kurdish question has become part of international politics, with its regional, international and domestic dimensions. Thus, as an international actor, the European attitude towards the question will be overviewed. To this end, the approach of the European Union in general and the regular reports of the European Parliament will be discussed. Keywords : Kurds, Ethnicity, Nation - states and Nationalism, Human Rights and Democratization. m