Böbrek nakli hastalarında pretransplant dönemde ölçülen frontal düzlem QRS-T açısının posttransplant süreçte bakılan sol ventrikül hipertrofisi ile ilişkisi
The relationship between pretransplant frontal plane QRS-T angle and posttransplant left ventricular hypertrophy in kidney transplant recipients
- Tez No: 939600
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, böbrek nakli hastalarında pretransplant dönemde ölçülen frontal düzlem QRS-T açısı ile posttransplant sol ventrikül hipertrofisi (SVH) arasındaki ilişkiyi incelemek ve QRS-T açısının böbrek nakli adaylarının kardiyak değerlendirmesinde prognostik bir belirteç olarak kullanılma potansiyelini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya 80 tane böbrek nakli yapılmış olan hasta dahil edildi. Hastaların pretransplant ve posttransplant demografik, klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Pretransplant dönemdeki elektrokardiyografiden (EKG) elde edilen frontal düzlem QRS-T açıları ile pretransplant ve posttransplant ekokardiyografi ile elde edilen sol ventrikül kitle indeksi (SVKİ) ve ejeksiyon fraksiyonları (EF) da kaydedildi. Bulgular: Çalışmada böbrek nakli yapılmış olan 80 hastanın ortalama yaşı 48,8 ± 13,1 yıldır. Hastaların 58'i (%72,5) erkek, 22'si (%27,5) kadındı. Pretransplant diyaliz süresi 6 (0-132) aydı. Son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) bilinen en sık nedenleri sırasıyla DM (%23,8) ve HT (%20) idi. Pretransplant dönemde 52 (%65,0) hastada, posttransplant dönemde 30 (%37,5) hastada HT mevcuttu. Posttransplant takip süresi 18,5 (1-120) aydı. Ortalama serum kreatinin 1,2 ± 0,5 mg/dl ve tahmini glomerüler filtrasyon hızı (tGFH) 76,5 ± 24,8 ml/dk/1,73 m 2 saptandı. Pretransplant dönemde 59 hastada frontal düzlem QRS-T açısı normal iken, 21 hastada artmış olarak saptandı. Pretransplant EF ile posttransplant dönemdeki EF değerleri karşılaştırıldığında, posttransplant dönemde EF'de istatistiksel olarak anlamlı bir artış söz konusuydu (sırasıyla 57,2 ± 8,5'e karşın 59,6 ± 6,8, p: 0,05). Artmış QRS-T açısına sahip hastalarda normal açılı hastalara kıyasla, posttransplant SVKİ anlamlı şekilde daha yüksek bulundu. (Sırasıyla 119 ± 34 g/m 2 'ye karşın 96 ± 26 g/m 2 , p: 0,002). Posttransplant SVH varlığı açısından her iki grup arasında her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı fark olmasa da SVH sıklığı artmış QRS-T açısına sahip hastalarda, normal açılı hastalara kıyasla daha fazlaydı (%38,1'e karşın %25,4, p: 0,277). Posttransplant dönemde SVKİ'de gerileme (düzelme) normal açılı grupta azalma %20'leri bulurken, artmış açılı grupta bu azalmanın %3,4 gibi çok düşük oranda kaldığı saptandı. Normal ve artmış açılı gruplar arasında SVKİ'deki bu azalmalar (ΔSVKİ) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu [sırasıyla 20,0 (-7,6 ̶ 57,1)'e karşın 3,4 (-2,7 ̶ 32,5); p:
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between the pretransplant frontal plane QRS-T angle and posttransplant left ventricular hypertrophy (LVH) in kidney transplant recipients and to evaluate the potential of the QRS-T angle as a prognostic marker in the cardiac assessment of kidney transplant candidates. Patients and Methods: This study included 80 kidney transplant recipients. Pretransplant and posttransplant demographic, clinical, and laboratory data were recorded. The frontal plane QRS-T angle was measured from pretransplant electrocardiograms (ECG), while left ventricular mass index (LVMI) and ejection fraction (EF) were assessed by echocardiography before and after transplantation. Results: The mean age of the 80 kidney transplant recipients was 48.8 ± 13.1 years, and 58 (72.5%) were male, while 22 (27.5%) were female. The median pretransplant dialysis duration was 6 (0–132) months. The most common known causes of end- stage renal disease (ESRD) were diabetes mellitus (DM) (23.8%) and hypertension (HT) (20%). Pretransplant HT was present in 52 (65.0%) patients, whereas posttransplant HT was detected in 30 (37.5%) patients. The median posttransplant follow-up period was 18.5 (1–120) months. The mean posttransplant serum creatinine was 1.2 ± 0.5 mg/dL, and the estimated glomerular filtration rate (eGFR) was 76.5 ± 24.8 mL/min/1.73 m². A normal frontal plane QRS-T angle was observed in 59 patients, whereas 21 patients had an increased QRS-T angle pretransplant. A statistically significant increase in EF was noted posttransplant compared to pretransplant values (57.2 ± 8.5% vs. 59.6 ± 6.8%, p 0.05). xii However, posttransplant LVMI was significantly higher in patients with an increased QRS-T angle compared to those with a normal angle (119 ± 34 g/m² vs. 96 ± 26 g/m², p = 0.002). Although the difference was not statistically significant, posttransplant LVH was more prevalent in patients with an increased QRS-T angle compared to those with a normal angle (38.1% vs. 25.4%, p = 0.277). The degree of LVMI regression posttransplant was significantly different between the groups.