Plasenta previa totalis olgularının 5 yıllık analizi
Case of placenta previ̇a totali̇s 5-year analysis
- Tez No: 365295
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ELİF AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Plasenta previa totalis; plasentanın alt uterin segmente yerleşip internal servikal osu tamamen kapatması durumudur. Çalışmamızda plasenta previa totalis olgularında gelişebilecek komplikasyonların önceden tahmini ve en önemlisi maternal morbidite ve mortalitenin azaltılmasını amaçladık. Çalışmamıza Ocak 2009-Aralık 2013 tarihleri arasında, kliniğimizde plasenta previa totalis ön tanısı ile doğumu gerçekleştirilen 224 hasta dahil edildi. Plasenta previa parsiyalis, plasenta previa marjinalis, aşağı yerleşimli plasenta ön tanılı hastalar çalışmamıza dahil edilmedi. Histopatolojik tanıları olmadığından dolayı bütün invazyon anomalileri plasenta akreata olarak tanımlandı. Hastaların demografik verileri, jinekolojik ve obstetrik öyküleri, operasyondaki kesi şekilleri, plasental yapışma anomalileri, labaratuar parametreleri, yapılan kan transfüzyonları incelendi. Anestezi şekli, vakanın alınma şekli, ek cerrahi müdaheleler, yeni doğan 1. ve 5. dakika apgar skorları, ağırlık, cinsiyetleri, gelişen komplikasyonlar ve yoğun bakım gereksinimleri değerlendirildi. Veriler hastane elektronik arşiv veri tabanı kullanılarak temin edildi. Çalışma süresince hastanemizde toplam 10580 doğumun gerçekleştiği saptandı. Yıllara göre sezaryen oranlarının artışına paralel olarak plasenta previa totalis ve plasenta akreata olgularının görülme sıklığında artış olduğu saptandı. Çalışmamızda 5 yıllık plasenta akreata sıklığı 100 doğumda 1 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Placenta previa totalis is a placenta presentation abnormality in which placenta completely closes cervical os. In our study, we aim to predict the possible complications in patients with placenta previa totalis and most importantly reduce maternal morbidity and mortality. In our study, 224 patients who delievered with a preliminary diagnosis of placenta previa totalis in our clinic between the time period January 2009 and December 2013 were included. The patients who diagnosed as placenta previa partialis, placenta previa marginalis and down implanted placenta were excluded at the study. The all invasion anomalies were defined as placenta accreta because of absence of the histopathologic diagnosis. Patient's demographic datas, gynecological and obstetric history, the type of surgical incision, placental adhesion abnormalities, laboratory parameters and blood transfusions were examined. The type of anesthesia, additional surgical interventions, newborn neonatal apgar scores at 1 and 5 minutes, weight, gender, complications and intensive care requirements were evaluated. The data was obtained using the hospital's database electronic archive. During the study, a total of 10,580 births occured in our hospital. The cases of placenta previa totalis and accreata are seemed to be increased proportionally with the number of ceaserean section. In our study, the incidence of placenta accreta in 5 years was identified as 1 in 100 births.