Türk ve İslam Eserleri Müzesi Kütüphane'sinde yer alan Şehname-i Firdevsi'lerin tezhip açısından incelenip karşılaştırılması ve günümüz tezhip anlayışıyla yorumlanması
An analysis and comparative study of the manuscripts of Shahnama of Firdawsi in terms of illumination in the Library of the Museum of Turkish and Islamic Arts and their interpretation in the context of contemporary illumination art
- Tez No: 939618
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER ÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Çalışmamızda Türk ve İslam Eserleri Müzesi Kütüphanesi'nde yer alan Şehnâme-i Firdevsî nüshaları tezhip sanatı açısından incelenmiş, dönemlerine göre karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi Kütüphanesi'nde bulunan Şehnâme-i Firdevsî yazmalarındaki tezhip anlayışını tarihsel süreç içerisinde değerlendirmek ve tezhip sanatına olan katkılarını ortaya koymaktır. Kütüphane 'de toplamda sekiz farklı tezyini Şehnâme nüshası vardır. Bu elyazmalarındaki tezyinat özellikleri detaylıca incelenip analiz edilmiştir. Tespit edilen bulgular sonucunda seçilen Şehnâme-i Firdevsî'lerin beşi Safevi, ikisi Timur, biri Akkoyunlu Türkmen dönemine ait olduğu belirlenmiştir. Timur dönemine ait iki nüshada, özellikle Tebriz atölyelerinin etkisi ile gelişen“Naif Üslup”un izleri görülmüş; yalın rumi kompozisyonlar, beyaz dendanlı simetrik paftalamalar dönemin öne çıkan tezhip anlayışını yansıtmaktadır. Türkmen üslubu ile hazırlanan elyazması ise renk ve teknik bakımdan Safevi dönemi eserlerine geçiş niteliği taşımaktadır. Belirlenen Safevi dönemi Şehnâme- Firdevsi nüshalarında daha ince işçilik, canlı renkler ve halkarda kullanılan hayvan resimleri dikkat çekmektedir. Bu döneme ait eserlerde Kızılbaş tacı gibi sembolik unsurların yer alması dönemin özellikleri arasındadır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi Kütüphanesi'nden temin edilen Şehnâme-i Firdevsi nüshaları, ait oldukları dönemlerin sanat anlayışını yansıtması bakımından önemlidir. Her bir yazma, dönemin tezhibi hakkında bilgi vermektedir. Elde edilen bulgular sadece edebiyat ve sanat açısından değil tarihsel ve kültürel olarak da önemli bir yere sahiptir. Bu yönüyle gelecekte yapılacak sanatlar ve sanatkârlar için bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the manuscripts of Shahnama by Ferdowsi housed in the Library of the Museum of Turkish and Islamic Arts have been examined from the perspective of the art of illumination, and comparative analyses have been conducted based on their respective historical periods. The main objective of the study is to evaluate the illumination characteristics of these manuscripts within a historical context and to reveal their contributions to the art of Islamic manuscript decoration. A total of eight illuminated Shahnama manuscripts were identified within the library collection. The decorative features of these manuscripts were meticulously examined and analyzed. Based on the findings, it was determined that five of the manuscripts belong to the Safavid period, two to the Timurid period, and one to the Aq Qoyunlu Turkoman period. In the two Timurid manuscripts, traces of the“Naive Style”that developed under the influence of the Tabriz ateliers are observed; plain rumi compositions and symmetrical borders with white dendan are among the prominent features of the period's illumination. The manuscript reflecting the Turkoman style serves as a transitional example to the Safavid period in terms of color and technique. In the identified Safavid manuscripts, refined craftsmanship, vibrant colors, and the use of animal figures within halkâr motifs stand out. Symbolic elements such as the Qizilbash crown also appear as distinguishing features of the period. The Shahnama manuscripts examined from the Library of the Museum of Turkish and Islamic Arts are significant in terms of reflecting the artistic understanding of their respective eras. Each manuscript offers valuable insights into the illumination practices of its time. The findings of this study are of importance not only in terms of literature and art but also from a historical and cultural perspective. Accordingly, this research serves as a valuable source for future artists and scholars working in the field.