Policy issues and the decision making process in Turkish energy sector
Enerji politikaları ve Türk enerji sektöründe karar verme süreci
  1. Tez No: 93975
  2. Yazar: HAKAN GÜRSEL AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
öz ENERJİ POLİTİKALARI VE TÜRK ENERJİ SEKTÖRÜNDE KARAR VERME SÜRECİ Akbulut, Hakan Gürsel Doktora, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Meliha Altunışık Ocak 2000, 181 sayfa Bu çalışmanın ana amacı Türkiye'deki enerji alanındaki kararların alınış mekanizmalarını incelemektir. Bu inceleme yapılırken karar verme mekanizmalarına etkide bulunan unsurlar, enerji sektörünün yapısı, sektördeki mevcut durum ve sektördeki gelişmeler ayrı ayrı incelenmiştir. Bu doğrultuda ülkemizde enerji alanında yapılan planlama çalışmalarına değinilmiş, dünya enerji sektörünün yapısı ve dünyadaki gelişmeler ele alınmıştır. Enerji, gelecekte ülkemiz açısından daha çok önem arzeden bir sektör olacaktır. Türkiye, enerji sağlama güvenliği açısından dışarıya bağımlı bir ülkedir. Ülkenin enerji sağlama güvenliğine katkıda bulunacak, Orta Asya ve Kafkaslardan ülkemize gelmesi düşünülen boru hatları konusunda da bu çalışmada bilgi verilmiş ve bu konuda çeşitli değerlendirmeler yapılmıştır. Petrol, Türk enerji sektörünün ana arz kaynağı olarak ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda doğal gaz tüketiminde önemli artış gözlenmiştir. Kömür, ülkemizde üretilen en önemli enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Sektörde yenilenebilir enerji Vkaynaklarına olan yöneliş de son yıllarda artış göstermiştir. Ülkemizdeki karar verme mekanizmaları son derece basit işlemektedir. Bu sebeple enerji sektöründe rasyonel kararların alınması zor gözükmektedir. Türk siyasi hayatındaki istikrarsızlık, enerji alanında kalıcı ve istikrarlı politika üretilmesini zorlaştırmaktadır. Türk enerji sektöründe karar verme mekanizmalarının temel aktörleri Hükümet, Parlamento, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı ve ilgili Kamu İktisadi Teşekkülleri'dir. Dışişleri Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Güvenlik Konseyi zaman zaman bu sürece iştirak etmektedirler. Ancak Türkiye'de enerji kararlarının alınmasında, üniversitelerin, araştırma kuruluşlarının, hükümet dışı kuruluşların, sivil örgütlerin katılımından bahsetmek güç gözükmektedir. Çalışmada, mevcut ve olması gereken karar verme aktörleri üzerinde değerlendirmeler yapılmaktadır. İncelemede, enerji alanında bölgesel bir güç olmaya aday Türkiye'de rasyonel enerji kararlarının alınmasına imkan yaratacak karar mekanizmaların oluşturulması ve bu tür bir mekanizmanın dinamiklerinin hayata geçirilmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmada, karar verme mekanizmasının nasıl rasyonel kararlar üretilebileceği ve doğrultuda yapılabilecek düzenlemeler de değerlendirilmiş, konuda hakkında çeşitli öneriler getirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT POLICY ISSUES AND THE DECISION - MAKING PROCESS IN TURKISH ENERGY SECTOR Akbulut, Hakan Gürsel Ph. D., Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Meliha Altunışık January 2000, 181 pages, Today, energy issues are of significant importance for national politics as well as international politics. Since the beginning of the 20th century, energy sources have become a strategic factor in world politics. Energy issues are also very important in Turkey and it will increase its importance in the coming years. There are two main reasons for this: First of all, Turkey is willing to become an energy terminal in its region. Secondly energy demand in Turkey is increasing very rapidly. It is the highest demand among the OECD countries. This study aims to examine the policy making and the decision-making process of the Turkish energy sector. While preparing this study, on one hand, the sub-energy sectors, like oil, natural gas, coal, renewable resources were examined and the existing policies of those sub-sectors were evaluated. On the other hand, the energy policy making and the energy decision-making process of Turkey were analyzed. IllThe study reached the conclusion that the Turkish energy decision-making process and energy policy making is far from creating rational energy polices. There is no continuity in energy policies and there is no overall energy policy in Turkey. There are also various weaknesses in planning and coordination process of energy policies. The actors of the Turkish energy decision-making process is limited in number and important actors which should be in the process do not participate in it. Briefly, Turkey determines its energy policies in an inappropriate environment. It is difficult to expect rational decisions and policies in the Turkish energy sector un-der the existing circumstances. A new structure in energy decision making should be created. In this study, implications for a rational energy policy for Turkey is provided and various proposals and evaluations were also made. IV