Furkân Sûresinin beyân ilmi yönünden incelenmesi
Examination of Surah Al-Furqan in terms of bayân science
- Tez No: 854597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Belâgatın insanların duygu ve düşünceleri üzerindeki etkisi büyüktür. Kur'an-ı Kerîm'in belâgatı bu anlamda yüksek bir muhtevaya sahiptir.“Furkân Sûresi'nin Beyân İlmi Yönünden İncelenmesi”isimli bu çalışmada, her bakımdan insanı tesiri altında bırakan ve benzerinin hiçbir sûrette yazılamayacağı yüce Kur'ân'ın sûrelerinden biri olan Furkân Sûresi'nin beyân ilmi açısından tahlîli yapıldı. Ele aldığı konular bakımından Rasûlullâh'a (s.a.s.) yapılan haksız ithamlara cevap vermekte olup, bu ithamlarda bulunanlar uyarılmaktadır. Bu çalışma, giriş ile iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sûrenin incelenmesinde yardımcı olacak edebi sanatlar ve belâgat özelliklerine yer verilmektedir. İkinci bölümde ise sûre ile ilgili kısa bilgiler verildikten sonra ayet ayet belâgi özellikleri açıklanmaktadır. Mecâz ve istiâreye Kur'ân'da etkili biçimde yer veren Yüce Allah, farklı benzetmelerle insanı sürekli düşünmeye sevk etmektedir. Ayetlerin her okuyuşta daha geniş bir anlam çerçevesi sunması mananın derinliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rhetoric has a great impact on people's feelings and thoughts. The rhetoric of the Holy Quran has a high content in this sense. In this study titled“Examination of Surah Al-Furqan in Terms of Bayân Science”, Surah Al-Furqan, which is one of the surahs of the great Quran that impresses people in every aspect and whose like cannot be written in any way, was analyzed in terms of bayân science. It responds to the unfair accusations made against the Messenger of Allah in terms of the subjects it deals with, and those who make these accusations are warned. This study consists of an introduction and two parts. In the first part, literary arts and rhetorical features that will help in the examination of the surah are included. In the second part, after giving brief information about the surah, its rhetorical features are explained, verse by verse. Almighty Allah, who effectively includes figurative expression and figure in the Quran, constantly encourages people to think with different analogies. The fact that the verses provide a broader meaning with each reading shows the depth of the meaning.