Büyüme geriliği ile başvuran hastalarda Dvit, B12 vit, serum çinko, GH, IGF-1 düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of vitamin D, vitamin B12, serum zinc, GH, and IGF-1 levels in patients presenting with growth retardation
- Tez No: 940089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜZELÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma güncel literatür eşliğinde büyüme geriliği yakınması ile üçüncü basamak merkeze başvuran ya da yönlendirilmiş hastalara tanı koyma aşamasında planlanan testlerin gerekliliğinin saptanmasını amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Çocuk Polikliniklerine başvuran 3ay-18 yaş arası çocuk hastalardan, büyüme geriliği şikâyeti olan ve muayenesi yapılarak tetkik edilmiş hastaların poliklinik kayıt ve dosyaları taranarak veriler toplanmıştır. Ağırlık, boy ve vücut kitle indeksleri, yaş ve cinsiyete uygun persentil eğrilerine göre değerlendirilmiştir. Boy ve kilosu 3 persentil altında olan hastalardan istenen Dvit, B12vit, serum çinko, büyüme hormonu(GH), insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1), düzeyleri vb. gibi parametrelerden elde edilen veriler SPSS 25.0 programında istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Çalışmada verilerin normal dağılıma uyup uymadığı Kolmogrov-Smirov testi ile değerlendirildi. Normal dağılıma uyan kantitatif değişkenler ortalama±standart deviasyon, kategorik değişkenler frekans (yüzde) olarak ifade edildi. Normal dağılıma uymayan kantitatif değişkenlerde non parametrik testlerden Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the necessity of planned tests in the diagnosis phase of patients who applied to or were referred to a tertiary center with complaints of growth retardation, in light of current literature. In our study, data were collected by scanning the outpatient clinic records and files of children aged 3mount-18 years who applied to the General Children's Polyclinic of Harran University Faculty of Medicine, who complained of growth retardation and were examined and examined. Weight, height and body mass indexes were evaluated according to percentile curves appropriate to age and gender. Data obtained from parameters such as Dvit, B12vit, serum zinc, growth hormone (GH), insulin-like growth factor-1 (IGF-1), levels requested from patients whose height and weight were below the 3rd percentile were subjected to statistical analysis in SPSS 25.0 program. The Kolmogrov-Smirov test was used to evaluate whether the data were normally distributed. Quantitative variables that were normally distributed were expressed as mean±standard deviation, and categorical variables were expressed as frequency (percentage). For quantitative variables that do not conform to normal distribution, the Mann-Whitney U test, a non-parametric test, was used. The chi-square test was used to compare categorical variables.