Local dynamics of poverty alleviation: The case of seasonal agricultural workers in Polatlı, Ankara
Yoksulluğun azaltılmasının yerel dinamikleri: Polatlı, Ankara'da mevsimlik tarım işçileri örneği
  1. Tez No: 940174
  2. Yazar: ELİF KARAALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin temel amacı, Ankara'daki mevsimlik tarım işçileri için özel olarak tasarlanmış yoksulluğu azaltma politikalarının geliştirilmesi ve uygulanmasındaki yerel dinamikleri araştırmaktır. Mevsimlik tarım işçilerinin“hareket halinde”olmaları, kırılganlıklarının en önemli faktörlerinden biri olarak değerlendirilmelidir. Geçtiğimiz on yıl içinde birçok kamu kurumu, mevsimlik tarım işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarını denetlemek ve iyileştirmek gibi kritik bir sorumluluk üstlenmiştir. Bu görev bakanlıklar, il ve ilçe valilikleri ve yerel yönetimler de dahil olmak üzere çeşitli hükümet organlarına düşmektedir. Bu kapsamda yoksullukla mücadelede kaydedilen kayda değer artışa rağmen, sınırlı sayıda kuruluş önemli bir değişim yaratmak için daha birleşik bir çaba gösterilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bu çağrı, yoksulluğun azaltılmasının bu tür kapsayıcı politikalar yoluyla uygulanmasının doğasında var olan karmaşıklık ve zorluklardan kaynaklanmaktadır. Oysaki amaçlanan çözüm programlarının koordineli bir şekilde uygulanmasının izini sürmek için ilgili tüm aktörleri ve ilişkileri vurgulamak çok önemlidir. Bu çalışma, analizini Ankara'nın Polatlı ilçesinde yürütülen saha çalışmasından almaktadır. Saha çalışmasının bulgularına dayanarak yoksulluğu azaltma politikalarının uygulanmasında ve bu politikalar üzerinde iş birliği yapılmasında yerel yönetimlerin merkeziliğini araştırmaktadır. Bu araştırma, yoksulluğun azaltılması tartışmasını iş birliğine dayalı bir çaba olarak çerçeveleyerek, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel girişimler arasında yerel düzeyde koordinasyon ve iş birliği ihtiyacını vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda tez, yerel aktörlerin, toplulukların özel ihtiyaç ve endişelerini etkin bir şekilde ele alarak onları güçlendirmek için gerekli olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, yerel yönetişim perspektifinden topluluk ihtiyaçlarına yanıt veren yoksulluğu azaltma stratejilerini de tartışmaktadır. Böylece tez, yerel yönetimlerin yoksulluğun azaltılması ve toplum kalkınmasındaki rolünü vurgulayan ilgili literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore local dynamics in the development and implementation of poverty alleviation policies specifically designed for seasonal agricultural workers in Ankara. The fact that seasonal agricultural workers are“on the move”should be considered as one of the most crucial factors of their vulnerability. Over the past decade, many public institutions have assumed the critical responsibility of improving their living and working conditions. This task falls to various government bodies, including ministries, provincial and district governorships, and local governments. However, only a limited number of organizations argue that a more unified effort is to bring about notable change. In that sense, it is crucial to highlight all relevant actors and relationships to trace the coordinated implementation of the deliberate remedial programs. This study draws its analysis from fieldwork conducted in Polatlı district of Ankara. Based on the findings of the fieldwork, it explores the centrality of local governments in implementing and collaborating on poverty reduction policies. By framing the collaborative effort, this research aims to highlight the need for coordination and cooperation between local governments, civil society organizations and private initiatives at the local level. Accordingly, the thesis argues that local actors are essential to empower communities by effectively addressing their specific needs and concerns. It also discusses poverty reduction strategies that respond to community needs from a local governance perspective. Thus, the thesis aims to contribute to the relevant literature emphasizing the role of local governments in poverty reduction and community development.