Cemal-i Halveti hayatı, eserleri, tasavvufi düşüncesi ve cemaliyye kolu
- Tez No: 94052
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Üç bölüm halinde incelenen“Cemâl-i Halveti Hayatı, Eserleri, Tasavvufî Düşüncesi ve Cemâliyye Kolu”adlı bu çalışmanın birinci bölümünde, Cemâl-i Halveti'nin hayatı, dinî ve tasavvufî eğitimi ve irşad faaliyetleri araştırılmıştır. İkinci bölümde, Cemâl-i Halveti'nin kaynaklarda zikredilen eserleri ile ona atfedilen eserler araştırılarak, kütüphanelerde mevcut olan eserleri tespit edilmiş ve bu eserler, manzum ve mensur eserler olmak üzere ayrı ayrı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Cemâl-i Halveti' in tasavvuf düşüncesi ve görüşleri tesbit edilerek bunlar,“tasavvuf kavranılan”,“felsefî-kelâmî konular”ve“tasavvuf eğitimi ile ilgili”görüşleri olarak değerlendirilmiştir. Netice olarak Cemâl-i Halveti'nin, Osmanlı Türk toplumunda eğitim ve kültür hayatına yaptığı katkıları, irşâd faaliyetleri ve mutasavvıf kişiliğiyle XV. Yüzyılda yaşamış önemli bir Türk mutasavvıf şairi olduğu kanaatine varılmıştır. TC YÜKSEKÖĞRETİM KÜİDU) DOKÜMANTASYON MEEKKZt
Özet (Çeviri)
In the first part of this study consisting of three part, the life, religious and miystical learnings, and actions of Cemâl-i Halveti were studied. In the second part, by researching articles mentioned in the literaries belonging to Cemâl-i Halveti and attributed to him existing in the libraries, were determined and investigated as poems and proses separately. In the third part, the mystical thoughts and views pertaining to Cemâl-i Halveti were determined and evaluated as“mystical concepts”,“philosophical- theological ”and“views connected with mystical education”. As a result, because of his contributing to the cultural and educational life of Ottoman- Turkish society, and his guidance activities together with his mystical personality, Cemâl-i Halveti was an important Turkish mystic poet living in 15th century.