Designing a reading curriculum for preparatory classes of engineering
  1. Tez No: 63306
  2. Yazar: İ. HAKKI MİRİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
ÖZET Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce eğitim veren Mühendislik Fakültelerinin Hazırlık Sınıfları için yeni bir Özel Amaçlı İngilizce Okuma Programı tanıtmayı amaçlamaktadır. Bu amaç için, 1996-1997 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İngilizce Hazırlık Sınıflarında iki deney grubu oluşturuldu ve her bir grup için farklı bir Özel Amaçlı İngilizce Okuma Programı kullanıldı. Bu araştırmadaki veriler, istatistiksel analizler kullanılarak değerlendirildi. Bu çalışma bölümler halinde aşağıdaki gibi gösterilebilir; Birinci bölümde, problem, amaç, çalışmanın akışı, ilgili anahtar kavramlar, varsayımlar ve sınırlamalar sunulmak tadır. İkinci bölüm, metin tipleri ve okuma etkinliklerinin yanı sıra, Özel Amaçlı İngilizce Okuma sınıflarında okuma becerilerinin önemini yansıtan literatür özetine odaklanmaktadır. Üçüncü bölümde, bu çalışma Dil Öğretimi ve Dil Bilimi yönünden ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, bulgular sunulmaktadır. Son bölümde, sonuç ve öneriler verilmektedir. Ayrıca, çalışmanın sonunda bir Kaynakça ve bir Ekler bölümü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to introduce a new E.S.P. Reading Curriculum for Preparatory Classes of English-medium Engineering Faculties in Turkey. For this purpose, in the Preparatory Classes of Gazi university Faculty of Engineering and Architecture, two equal experimental groups were assigned at the beginning of the 1996-1997 scholastic year and for each group different E.S.P. materials were used. The data have been evaluated by means of statistical analysis. The study can be illustrated chapter by chapter as in the following; In the first chapter, the problem, the purpose, the design, a list of relevant key term definitions, the assumptions and the limitations are presented. The second chapter focuses on the review of literature introducing importance of Reading Skills in E.S.P. classes, besides the text types and reading activities. In the third chapter, the Methodological and Linguistic Features of the study are discussed. In the fourth chapter, Findings are given. In the last chapter, the Conclusion and the Proposals are presented. In addition, Bibliography and Appendices sections are available at the end of the study. Ill